Nadchodzi czas naszego kolejnego spotkania. Wielu z Was już pytało kiedy? Gdzie? A więc zwyczajowo w maju, a konkretnie 17, 18 i 19 maja 2024 roku. Gdzie? Miejsce może niespodziewane, a może i przewidywane – Poznań.
Po Grudziądzu i Krakowie kolejne miasto forteczne. Tym razem czeka na nas 18 fortów pierścienia zewnętrznego oraz kilka pierścienia wewnętrznego z cytadelą. Jeśli do tego dodamy umocnienia drugowojenne z takimi ciekawymi obiektami jak ukrycia przeciwlotnicze czy wreszcie schrony „zimnowojenne”, to jest naprawdę co zwiedzać, ale i niestety, i co skreślać z programu oraz trasy naszej marszruty. Oczywiście nie wszystkie obiekty są w takim stopniu zachowania, aby były dostępne bez problemów, ale kilka z nich odwiedzimy.
Wpływ na decyzję o budowie fortów miało strategiczne położenie Poznania (60 km od miasta przebiegała granica z Rosją – państwem stanowiącym zagrożenie dla Prus). Projekt twierdzy, autorstwa Johanna L. Bresego, zatwierdzono już w 1828 roku. Budowę rozpoczęto od wzniesienia fortu na Wzgórzu Winiarskim. Fort Winiary zwany Cytadelą był i nadal jest największym fortem ze wszystkich i dumnie góruje nad miastem. Prace zakończono po 32 latach i od tego czasu Twierdza Poznań miała być miastem nie do zdobycia.
Niektóre z fortów zostały zagospodarowane i przekształcone w obiekty muzealne, kulturalne i inne ogólnie dostępne. Wiele z nich nie doczekało się jeszcze bogatego gospodarza i ich stan jest, krótko mówiąc, nieciekawy. Niektóre zaś popadły już w ruinę i nie polecamy ich zwiedzania, ponieważ są po prostu niebezpieczne. My chcemy Was zabrać oczywiście do tych bezpiecznych, ale i czasami zapomnianych.
Historię, ciekawostki oraz stan obecny obiektów przedstawimy Wam w czasie tradycyjnych piątkowych prelekcjach. Wciąż pracujemy nad listą znamienitych gości. Układany jest również harmonogram trasy naszego spotkania. Poznań to duże miasto i pewnie bardziej skupimy się na takich obiektach, które nie są od siebie dość oddalone. Nie chcemy tracić czasu, którego i tak zawsze nam brakuje, na długie przejazdy czy stanie w korkach.
Przy tegorocznej konferencji współpracujemy z wieloma osobami z Poznania. Wszyscy ci, którzy nam pomagają i podpowiadają, to miejscowi „zapaleńcy” poznańskich fortyfikacji zrzeszeni w licznych stowarzyszeniach, organizacjach, towarzystwach, a także zarządcy, gospodarze i społeczni opiekunowie poszczególnych obiektów. Jest to bardzo duża pomoc z ich strony, ale na podziękowania przyjdzie jeszcze odpowiedni czas.
Aby Wam pobudzić apetyt na uczestnictwo w naszej XIX konferencji, możemy zdradzić, że w tej chwili na naszej liście są takie ciekawostki jak m.in. przeciwatomowy schron dla Władz Miasta Poznania, zespół schronów (szczelin) przeciwlotniczych, schrony i bazy rakietowe wokół Poznania czy też schron Greisera. Oczywiście są także liczne dziewiętnastowieczne forty Twierdzy Poznań, w tym np. Forty Ia, IIa, IVa, Va, VI, VII, VIIa, a także Fort Winiary. W grę wchodzą też krypty w podziemiach kościołów. Co zostanie na naszej liście, a co z niej zniknie, będzie się pomału krystalizowało. Wszystko zależy od zgód, jakie otrzymamy. Dużo o obiektach możecie dowiedzieć się tutaj: twierdza.poznan.pl. Naprawdę warto zajrzeć.
O wszystkim będziemy Was na bieżąco informowali na naszej stronie internetowej www.odkrywca.pl, profilu na FB https://www.facebook.com/Odkrywca, Instagramie https://www.instagram.com/gazeta_odkrywca/ czy na TikToku https://www.tiktok.com/@odkrywca_gazeta.
To bardzo ważne, byście zwrócili baczną uwagę na podawane przez nas informacje w mediach społecznościowych i na stronie www.odkrywca.pl. „Odkrywca” w tej chwili jest bowiem dwumiesięcznikiem, zatem informacja, którą teraz czytacie jest pierwszą, ale i niestety ostatnią w wydaniu drukowanym, aby dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze dla uczestników XIX konferencji „Odkrywcy” w 2024 roku. A jedną z tych informacji będzie termin ogłoszenia rejestracji. Planujemy, że rozpocznie się to w połowie marca i tradycyjnie odbędzie się przez naszą stronę internetową www.odkrywca.pl, a dokładnie przez sklep pod adresem https://ibhik.pl. Przyjmujemy też zgłoszenia telefoniczne pod numerem 71 329 71 71.
[Edycja 20 marca 2024] Mamy już link do rejestracji!
Co do kosztów tegorocznej akredytacji, to udało nam się ją wstępnie ustalić. Jednak jak wszyscy wiemy ceny zmieniają się równie szybko jak szkiełka w kalejdoskopie, tak więc kwota ta, do momentu wnoszenia opłat, może ulec zmianie.
Wstępna koszt akredytacji na XIX konferencję wynosi 516,00 zł (w tym 23% VAT).
Opłatę należy wnieść bezpośrednio na nasze konto numer 98 2490 0005 0000 4520 6153 2533 lub online za pośrednictwem Autopay, najpóźniej do 30 kwietnia br. Rezygnacja z uczestnictwa i zwrot za akredytację tylko do 5 maja br. W terminie późniejszym zwrotów nie przewidujemy.
W cenie akredytacji jest: wejścia do wszystkich obiektów, przejazdy autobusami, opieka przewodników, kolacje w piątek i sobotę, obiad w sobotę, ubezpieczenie NNW i OC na czas trwania konferencji, materiały konferencyjne. Koszty dojazdu i noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Znamy już miejsce konferencji. Zarezerwowaliśmy dla Was pokoje w hotelu Campanile przy ulicy Świętego Wawrzyńca 96. Na hasło „odkrywca” podane przy rezerwacji pokoju możecie spodziewać się następujących cen: pokój 1-osobowy 295,00 zł/dobę ze śniadaniem, pokój 2-osobowy 340,00 zł/dobę ze śniadaniem. Niestety parking hotelowy kosztuje 30,00 zł/dobę. Pozostałe posiłki mamy również w hotelu, zatem w czasie przerwy obiadowej można będzie chwilę odpocząć we własnym pokoju. Hotel gwarantuje podaną cenę do 16 kwietnie br. Później będzie obowiązywała cena dnia. Oczywiście jest to niezobowiązująca oferta noclegu dla uczestników. I jeszcze mała ciekawostka – hotel leży w zewnętrznym pierścieniu Twierdzy Poznań.
Rezerwacji noclegów należy dokonywać mailowo na adres res.poznan@campanile.com lub telefonicznie pod numerem 61 845 66 00 po połączeniu z panią Eweliną Michalak w godzinach 8/9–16/17.
Tradycyjnie będzie z nami Księgarnia Odkrywcy. Zapewne wielu z Was ją zna i wie jak unikatowe tytuły ma w swojej ofercie. W piątek 17 maja br. księgarnia otworzy swoje stoisko w kuluarach XIX konferencji. Całą ofertę znajdziecie tutaj https://odk.pl/. Zaglądajcie, wybierajcie i zamawiajcie. Uczestnicy konferencji mogą skorzystać ze specjalnej oferty i wysłać swoje zamówienie pod adres zamówienia@odk.pl do końca kwietnia i zamówione pozycje odebrać w Poznaniu bez kosztów wysyłki.
Uwaga: pamiętajcie o zabraniu latarek – możemy wchodzić do zupełnie ciemnych pomieszczeń, oraz o zmiennym lub nieprzemakalnym obuwiu, bo czasami może być gdzieś woda.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy weekend w Poznaniu!
Zawsze aktualne informacje znajdziecie w kolejnych numerach „Odkrywcy”, a na bieżąco na stronie www.odkrywca.pl i profilu na Facebooku/Meta https://www.facebook.com/Odkrywca/ i Instagramie gazeta_odkrywca. Do dyspozycji także telefony: 71 329 71 71 lub +48 501 675 126.
Magdalena Haber
Prezes Zarządu Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcy czasopisma "Odkrywca"