XV FESTYN HISTORYCZNY – SŁOWIANIE I TEMPLARIUSZE

Udostępnij:

XV już Festyn Historyczny odbył się w sobotę 21 sierpnia w Chwarszczanach. Główne wydarzenia odbywały się na tzw. łące rycerskiej za kaplicą templariuszy (kościół pw. Św. Stanisława Kostki).

Przybyli słowiańscy wojowie, rycerze zakonni i rzemieślnicy, a także zakonny garncarz i pszczelarz.

Przyjechały machiny oblężnicze, odbyły się prelekcje, koncerty, gry, zabawy i warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych – między innymi Bieg Dam i Rycerzy, zabawa w małego archeologa, konkursy plastyczne, turniej łuczniczy z nagrodami.

Z innych atrakcji: pyszne jedzenie i napitki (m.in. szaszłyki, grill, pajda ze smalcem), kiszonki, produkty wędzone czy inne przetwory, stoiska z rozmaitościami, zabawkami, wyrobami dawnych rzemieślników, zamki dmuchane i wata cukrowa.

Było również wiele dla ducha – mówimy tutaj o wyjątkowym koncercie w kaplicy zakonnej w wykonaniu zespołu muzyki dawnej HUSKARL.

Na zakończenie dnia przy ognisku ugościł wszystkich zespół muzyki słowiańskiej ŻERTWA.

Równolegle odbywał się IV FESTIWAL MACHIN OBLĘŻNICZYCH organizowany przez Fundację Droga Lotha, z prelekcjami, pokazami, warsztatami z użyciem kopii machin oblężniczych wykonanych w skali 1:1. To już XV festyn, który Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach przygotowało razem z Gminą Boleszkowice. W tym roku wspierali ich Fundacja Droga Lotha, Stowarzyszenie Templum, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie, Wieś Chwarszczany, ODKRYWCA, NIEZALEŻNE MEDIA, Muzeum Patria Colbergiensis.

Zapraszamy do galerii zdjęć, która – postaramy się systematycznie uzupełniać

Magdalena Haber

Prezes Zarządu Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcy czasopisma "Odkrywca"

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php