W tym roku spotykamy się w dniach 19–21 maja w Krakowie.
Nikogo nie musimy przekonywać, że uczestnictwo w tegorocznej konferencji będzie należało do wyjątkowych. Nasze spotkania uzyskały pełnoletność, bo przecież to już XVIII konferencja. Zapewne czekają nas huczne urodziny.
Mamy już plakietkę!
Kraków jest miastem bardzo turystycznym i atrakcji w nim co niemiara. Wiem, że wielu z Was planuje tu dłuższy pobyt. I słusznie, bo nasz program nie obejmuje wielu interesujących Was miejsc – my skupiamy się na Twierdzy Kraków. Twierdzy, w skład której wchodzi niewiarygodna ilość bardzo różnych obiektów fortyfikacyjnych. Wspólnie z naszym współorganizatorem, Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „RAWELIN”, wstępnie wybraliśmy dla Was 7 z nich. A są to:
Fort 51 „Rajsko” – największy fort artyleryjski Krakowa, który pękł… na pół.
Fort 51 1/2 Ost „Wróblowice”, zwany też „Swoszowice” – zabrano mu wieżę i dano (na chwilę)… Lenina.
Fort 52 „Borek” – austriacki fort związany z amerykańską „Latającą Fortecą”.
Fort 53 „Bodzów” – niegdyś latały nad nim Żaby, Wrony i Salamandry.
Fort 44 „Tonie” – jeden z najciekawszych fortów w Krakowie, Polsce i Europie, z zachowanymi do dziś wieżami pancernymi.
Fort 47a „Węgrzyce” – jego działa gromiły bolszewików, ale pokonał go czołg Armii Czerwonej.
Fort 2 „Kościuszko” – uważany za cytadelę, chociaż wiadomo, że to Wawel pełnił tę funkcję. To stąd można popatrzeć na Kraków „z góry”
To propozycje na sobotę. Ile z nich uda nam się zrealizować, będzie jak zwykle zależało od naszej dyscypliny. W wielu fortach będziemy musieli podzielić się na mniejsze grupy, tak aby wszyscy mogli wejść do środka i spokojnie je zwiedzić, no i zrobić zdjęcia. Mogą przydać się latarki!
Propozycja na niedzielę to schrony XX-wieczne. Wielu słyszało o budowie nowego miasta obok Krakowa, o Nowej Hucie. Powstawał kombinat hutniczy, mieszkania, infrastruktura miejska i… schrony. Jest ich podobno 250! My, wspólnie z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „RAWELIN”, chcemy zabrać Was do 4 z nich. Są gotowe do użytku i w pełni wyposażone, oczywiście w sprzęt z lat 50. czy 60. I w tym przypadku ważna będzie dyscyplina zwiedzania w małych, około 25-osobowych grupach.
W tej chwili staramy się o zamieszczenie artykułów tematycznych w kolejnych numerach „Odkrywcy”. Chcemy Was wprowadzić w tematykę i zachęcić do przyjazdu do Krakowa. Program, jak to zwykle na konferencjach „Odkrywcy”, jest bardzo ciekawy i wymagający – zarówno dla uczestników, jak i organizatorów oraz przewodników.
Wiadomości organizacyjne
Koszt XVIII konferencji to 420,00 złotych (w tym wszystkie należne podatki). Zwyczajowo na cenę składają się głównie 3 posiłki (piątkowa kolacja oraz sobotnie obiad i kolacja), do tego przejazdy autokarowe, ubezpieczenie, bilety wstępu i opieka przewodnika.
Bazą tegorocznej konferencji będzie hotel Campanile Krakow South. Zupełnie nowy. Otwarty 14 lutego, a dla gości – 1 marca. Cena pokoju dwuosobowego ze śniadaniem to 280,80 zł za dobę; jednoosobowego ze śniadaniem – 264,60 zł za dobę. Hotel posiada wystarczającą ilość pokoi dla wszystkich chętnych. Rezerwacji noclegów będziecie mogli dokonać po wcześniejszym zapisaniu się na naszej stronie internetowej. Rezerwacji noclegu dokonujecie bezpośrednio w hotelu na hasło „Odkrywca”, telefonicznie pod numerem +48 576 805 801 lub mailowo:
conf.krakow.south@campanile.com
Dla zainteresowanych jest możliwość nieco wydłużonego (doba przed i doba po konferencji) pobytu w tej samej cenie.
Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny przez naszą stronę www.odkrywca.pl lub bezpośrednio w sklepie https://ibhik.pl/ – jako konferencja. Formularz jest bardzo prosty. Prosimy jedynie o niezbędne dane potrzebne do realizacji Państwa uczestnictwa. Prosimy także o dokonywanie, w miarę możliwości, od razu płatności bezpośrednio na nasze konto nr 98 2490 0005 0000 4520 6153 2533 z podaniem numeru rejestracji. Formularz będzie dostępny od 20 marca br. Ilość miejsc ograniczona. Na wpłaty czekamy maksymalnie do 30 kwietnia br. Wszelkie reklamacje, w tym rezygnacje z udziału w konferencji, będziemy uwzględniać do 12 maja br.
Przypomnimy o tym także w kolejnym numerze „Odkrywcy”.
W poprzednim numerze prosiliśmy wszystkich zdecydowanych do udziału w konferencji o wcześniejsze zgłaszanie się. Wielu z Was skorzystało. Dziękujemy. Na koniec lutego zapisało się ponad 40 osób [aktualizacja 28 lutego: ponad 100 osób].
Zawsze aktualne informacje znajdziecie w kolejnych numerach „Odkrywcy”, a na bieżąco na naszej stronie www.odkrywca.pl i profilu na Facebooku/Meta: https://www.facebook.com/Odkrywca/ i Instagramie gazeta_odkrywca. Do dyspozycji także telefony: 71 329 71 71 lub +48 501 675 126 oraz mail: konferencja@odkrywca.pl
Czas spędzony w Krakowie z miesięcznikiem „Odkrywca” na pewno okaże się niezapomniany!
Magdalena Haber
Prezes Zarządu Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcy czasopisma "Odkrywca"