III Zlot Tropem Wojsk Szwedzkich za nami [galeria zdjęć]

Udostępnij:

To był naprawdę świetnie spędzony weekend w towarzystwie osób mających wspólną pasję!

O poranku 16 września 2023 roku prawie 100 pasjonatów historii z 40 miejscowości, którzy reprezentowali 17 stowarzyszeń stanęło na schodach pałacu w Siemczynie do wspólnego zdjęcie. Dołączyli żołnierze z Regimentu Królewicza Jana Kazimierza & Stowarzyszenia Odtwórstwa Historycznego Bracia Herbu Gryf. Po krótkim przywitaniu przez organizatora zlotu – prezesa Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego TEMPELBURG pana Mariusza Kapczuka i gospodarza pałacu – pana Bogdana Andziaka, a także hucznym wystrzale oddanym przez rekonstruktorów, wszyscy razem wyruszyli na poszukiwania miejsca obozowiska wojsk szwedzkich z dnia 21 lipca 1655 roku.

Do dyspozycji poszukiwaczy czekało 70 hektarów świetnie przygotowanych łąk i pól wytypowanych na podstawie historycznych map.

Na pierwszy ogień, pod cewki detektorów poszło mniejsze pole. Poszukiwacze wyposażeni w woreczki, metryczki oraz aplikacje do określania pozycji GPS w bojowych nastrojach pokonali je dość szybko. Wszyscy mieli w pamięci kolejne hektary do przebadania.

Następne miejsce to łąka. Teren nieco trudniejszy ze względu na zbitą ziemię. Ale to żadna przeszkoda dla poszukiwacza. I na tej „miejscówce” wiele woreczków zapełniło się różnorakimi artefaktami. Tutaj też organizatorzy przygotowali miejsce z posiłkiem i napojami dla uczestników III Zlotu Tropem Wojsk Szwedzkich.

Po regenerującej siły przerwie wspólny przemarsz na największe pole. Również świetnie przygotowane i tak duże, że każdy z uczestników mógł bez przeszkód poszukiwać w dowolnym jego miejscu. Pagórkowate ukształtowanie terenu powodowało, że niektórzy a to znikali, a to niespodziewanie pojawiali się w dość odległym miejscu.

Dwójka archeologów – Julianna Sójkowska-Socha i Krzysztof Socha przez cały czas trwania poszukiwań byli do dyspozycji uczestników. Pomagali w oznaczaniu miejsca znaleziska, prawidłowemu wypełnieniu jego metryczki oraz niejednokrotnie wstępnie weryfikowali odnaleziony artefakt. Wszyscy chętnie korzystali z ich bardzo fachowej pomocy i dużej wiedzy.

Jednak po kilku godzinach ze względu na dalsze punkty programu zlotu, poszukiwania musiały być zakończone. Uzyskane pozwolenia na poszukiwania pozwoliły chętnym na podjęcie badań w następnym dniu. 

A kolejne punkty programu to prelekcje tematyczne. Pierwsze wystąpienie należało do pana Zbigniewa Januszańca – znawcy dziejów regionu, pierwszego prezesa Regionalnego Towarzystwa Historycznego w Czaplinku.

Pan Januszaniec jest wielkim miłośnikiem ziemi czaplineckiej i Pojezierza Drawskiego. Opublikował około 200 artykułów o tematyce historycznej i krajoznawczej poświęconych przeważnie ziemi czaplineckiej.

Uroczystą inaugurację wydarzeń rozpoczęły przemówienia prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie – Zdzisława Andziaka, oraz wiceprezesa – Bogdana Andziaka.

Z pasją wygłosił prelekcje pod tytułem „Tu działa się historia”.

Kolejna prelekcję pod tytułem „Szwedzki Armagedon, czyli Polska po potopie. Bilans zbrodni, grabieży i zniszczeń na wybranych przykładach” wygłosił Krzysztof Socha – archeolog, propagator historii oraz autor wielu publikacji w pismach naukowych i popularnonaukowych, a także odkrywca cmentarzyska germańskiego z pierwszych wieków naszej ery, cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z epoki brązu, osady ludności grupy górzyckiej kultury łużyckiej w Górzycy. Nieustannie prowadzi badania archeologiczne na ternie ICT w Kostrzynie oraz wiele, wiele innych. Wyróżniony srebrną oznaką „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za prowadzenie prac archeologicznych i wykopaliskowych.

Ale nie tylko prelekcje były w programie zlotu. Właściciele pałacu w Siemczynie zorganizowali w tym dniu niezwykłe wydarzenia kulturalne i historyczne – XIII Europejskie Dni Dziedzictwa oraz 58. Henrykowskie Spotkania Kulturalne. Uroczystą inaugurację wydarzeń rozpoczęły przemówienia prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie – Zdzisława Andziaka, oraz wiceprezesa – Bogdana Andziaka. Ich entuzjazm i pasja do historii ugruntowały wśród uczestników nastrój do odkrywania dziedzictwa regionu. Niekwestionowaną atrakcją wieczoru był występ Zespołu Muzyki Chrześcijańskiej „Sela” z Czaplinka, który wystąpił z repertuarem „Starego Dobrego Małżeństwa”.

Tradycją zlotów, które odbywają się w Siemczynie, jest nocne zwiedzanie pałacu, po którym oprowadza pan Bogdan Andziak. Tegoroczne trwało do północy!

W tym czasie obradowało jury III zlotu w składzie: Mariusz Kapczuk – organizator, Julianna Sójkowska-Socha i Krzysztof Socha – archeolodzy, Magdalena Haber – dwumiesięcznik „Odkrywca” i Bartłomiej Stój – „Zwiadowca Historii”. Z pośród blisko 400 artefaktów, w tym blisko 70 monet, w tym 15 srebrnych i jednej z epoki (trwa jej weryfikacja), około 70 guzików, kilkanaście odznak, odznaczeń i medali nie udało się wybrać tak znaczącego znaleziska, które zasługiwałoby na pierwsze miejsce. Wszystkie odnalezione artefakty zasilą zbiory miejscowych muzeów.

Wyniki obrad jury zostały ogłoszone w następnym dniu zlotu – 17 września. Ze znaleziskami mogli się wszyscy zapoznać. Przed podsumowaniem III Zlotu Tropem Wojsk Szwedzkich, każdy z aktywnych uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody ufundowane przez sponsorów: Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcę dwumiesięcznika „Odkrywca”, „Zwiadowcę Historii” i firmę A-Gora Num. A później nastąpiło losowanie nagród specjalnych, w tym wykrywacza metali. Szczęśliwą posiadaczką zupełnie nowego Minlab x-terra pro została się nasza koleżanka Monika z Kostrzyna. Wszyscy uznali, że to nie przypadek, ponieważ Monika po operacji kręgosłupa została chwilowo pozbawiona możliwości aktywnego poszukiwania. Gratulacje Monika i do zobaczenia w polu!

Ostatnie słowa podsumowania zlotu należały do Mariusza Kapczuka ze Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego TEMPELBURG jako organizatora oraz Zdzisław i Bogdana Andziaków z Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie – naszych gospodarzy przez cały weekend. Wszyscy dziękowali uczestnikom za aktywny udział w przygotowanych wydarzeniach oraz umówili się już na przyszły rok, na IV Zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”. Z tego faktu chyba najbardziej zadowoleni byli uczestnicy, którzy podkreślali wspaniałą organizację, wielkie zaangażowanie organizatorów jak i gospodarzy pałacu i to nie tylko na bieżąco, ale i później w bardzo wielu komentarzach na Facebooku.

To były naprawdę świetnie spędzony weekend w towarzystwie osób mających wspólną pasję.

Podziękowania i podsumowania:

Organizator: Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne,

Współorganizatorzy: Pałac Siemczyno – Adam Andziak, Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie,

Koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa: Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Oddział Terenowy Narodowy Instytut Dziedzictwa w Szczecinie

Organizator dziękuje: wszystkim pasjonatom historii, którzy przybyli do Siemczyna i uczestniczyli w poszukiwaniu miejsca obozu – to Wy stworzyliście tę świetną atmosferę; członkom stowarzyszenia Tempelburg za udzielone wsparcie podczas realizacji wydarzenia. Za wsparcie dziękujemy także Intermarche Drawsko Pomorskie – Panu Piotrowi Płażalskiemu oraz Cukierni – Piekarnia J. K. Pokutyńscy.

A jak było podczas zlotu, możecie zobaczyć w krótkiej fotorelacji.

Dodatkowa galeria na profilu

https://www.facebook.com/groups/1659361074344497/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=3645821732365078

Galeria zdjęć (autor: Magdalena Haber)

Magdalena Haber

Prezes Zarządu Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcy miesięcznika "Odkrywca"

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php