Odkrywca 1/2019 jest już dostępny. Nazistowskie procesy o czary, ankiety uczestników spotkania MKiDN, przykłady współpracy archeologów z detektorystami. Rok 2019 szykuje się interesująco.
Słowo od Redaktora Naczelnego – prawie sabat w ministerstwie
To nie może być przypadek. W jednym numerze „Odkrywcy” jest materiał o kartotece procesów o czary i ankieta części uczestników spotkania konsultacyjnego w MKiDN z 19.11.2018 roku; owe spotkanie, które w obiegu internetowym zyskało status niemal sabatu czarownic, dotyczyło zmian prawnych prowadzenia poszukiwań zabytków. Samo wypowiedzenie frazy „licencja na poszukiwania” zostało potem przez internetowych komentatorów potraktowane jak dowód na służenie diabłu (w tej roli wystąpić mógłby urzędnik Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN). W redakcji podjęliśmy próbę uporządkowania tej dyskusji: oddajemy głos uczestnikom konsultacji. Mam nadzieję, że druk sprawi, że każdy z czytelników będzie mógł sobie w spokoju wyrobić własne zdanie, bez nerwowego śledzenia fantastycznych komentarzy pod postem, jak to się dzieje na FB.
W ramach dyskusji o zmianach w prawie publikujemy także artykuł Jadwigi Lewandowskiej „Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne…”. I właśnie te dwie strony medalu (1. poszukiwaczy odpowiedzialnych, których surowe prawo, a bywa że i policyjna praktyka, traktuje jak rabusiów; 2. poszukiwaczy-rabusiów, dla których niestraszne będzie żadne prawo) biorą pod uwagę uczestnicy tych spotkań. Nikt tam nikomu nie służy, a uczt i zabaw, w szczególności orgiastycznych, bo przecież czarownice innymi nie są zainteresowane, wstyd przyznać, zwyczajnie brak. Jedno jest pewne: gdy w końcu pasjonatom historii będzie łatwiej legalnie realizować hobby, przy zachowaniu dobra dziedzictwa kulturowego, znajdzie się czas i na ucztowanie. Na razie obywamy się smakiem, mimo że niejeden soczysty ingredient na stół z zabytkami dostarczyli sami detektoryści – o tym nie zapominamy!
Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny
Odkrywca 1/2019 – spis treści
- Odkrycia i poszukiwania
- Umba i pogańska nekropolia… czyli archeolodzy i poszukiwacze w jednym wykopie / Dariusz de Lorm, Krzysztof Socha
- Kasyno podoficerskie na Westerplatte. III etap badań archeologicznych / Mariusz Wójtowicz-Podhorski
- Potyczka pod Łączewną / Krzysztof Gorczyca, Wojciech Drapiński
- Kocioł Tajemnic czyli VIII Zlot Poszukiwaczy Skarbów / Łukasz Orlicki
- Pseudonauka III Rzeszy
- Nazistowskie archiwum X / Łukasz Orlicki
- Czarownice Himmlera / Bożena Ronowska
- Prawo w teorii i praktyce
- Konsultacje społeczne: głos poszukiwaczy
- Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne na przykładzie badań ziemi dobrzyńskiej / Jadwiga Lewandowska
- Kulisy historii
- Kompleks Włodarz. Nowa odsłona / Paweł Jeżewski
- Kolekcjonerstwo
- Higiena musi być! / Tomasz Bienek
- Fortyfikacje
- Fundament polskiego polowego schronu żelbetowego pod Lisowem / Dominik Kasprzak, Marcin Kasprzak
Odkrywca 1/20019 – zapowiedzi
Umba i pogańska nekropolia, czyli archeolodzy i poszukiwacze w jednym wykopie
Dariusz de Lorm, Krzysztof Socha
Podczas wielu lat poświęconych badaniom archeologicznym i eksploracji terenu z wykrywaczem metalu niejednokrotnie okazywało się, że najciekawsze i najbardziej zaskakujące zabytki znajdowane są przez przypadek. Tak właśnie było w październiku 2017 roku, kiedy przez Kostrzyn nad Odrą i okolice przeszła wichura, łamiąc i wyrywając drzewa z korzeniami. Wówczas nikt nie przypuszczał, że ten mały kataklizm odsłoni niezwykle interesujące zabytki archeologiczne.
Potyczka pod Łączewną
Krzysztof Socha. Wojciech Drapiński
Archeolog Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie prowadzi od lat we współpracy z Wielkopolskim Forum Eksploracyjno-Historycznym wiele różnych projektów, w tym badania pól bitewnych z okresu powstania styczniowego. W 2012 roku poszukiwacze z WFEH zintegrowani przez Artura Chojnackiego uczestniczyli w poszukiwaniach na polu bitwy pod Olszowym Młynem k. Pątnowa (pow. koniński), która miała miejsce 22 marca 1863 roku. W roku 2013 w ramach zlotu WFEH rozpoznano pole potyczki w lasach pod Bieniszewem. Aktualnie trwają badania pól bitewnych pod Ignacewem, Dobrosołowem i wielu innych.
Czarownice Himmlera
Bożena Ronowska
Procesy o czary – omawiany zespół akt został oznaczony przez archiwistów skróconą nazwą „kartoteka procesów o czary” oraz sygnaturą zaczynającą się od cyfr: 53/975/0. Akta posiadają także swoją rozszerzoną nazwę: „Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy Sztafet Ochronnych Wydział Archiwalny – komórka do spraw badań procesów o czary” (Reichssicherheitshauptamt Schutzstaffeln VII – Archivamt – H-Sonderkomando)..
Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne na przykładzie badań ziemi dobrzyńskiej
Jadwiga Lewandowska
Badania na ziemi dobrzyńskiej – naszą współpracę – archeologów i detektorystów – na ziemi dobrzyńskiej, a przede wszystkim w jej północnej części, rozpoczęliśmy dość wcześnie – w 2011 roku projektem pt. „Badania archeologiczno – weryfikacyjne osadnictwa kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej (Etap I – powiat rypiński)”, który realizowany jest po dziś dzień. Ma on na celu weryfikację osadnictwa kultury wielbarskiej rozpoznanego w wyniku badań AZP, badań ratowniczych czy znalezisk „luźnych” (m.in. od detektorystów), następnie objęcie zweryfikowanych stanowisk odpowiednią ochroną konserwatorską. W pionierskich badaniach uczestniczyli członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego.
Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Relay, Ruch, zamówić w naszym sklepie internetowym lub w postaci cyfrowej w serwisie e-Kiosk.pl