Odkrywca 11 (250) listopad 2019

Udostępnij:

Jest 250 numer „Odkrywcy”!

Słowo wstępne redaktora naczelnego

Natchnęło nas otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk (na okładce, bohater kilku artykułów w tym numerze): z okazji 250 numeru pokażemy nie tylko muzeum, ale to, co lubimy najbardziej: poszukiwanie „grubego zwierza”. Sięgnęliśmy aż do roku 2008 i 2011 – przypomnieliśmy, jak ziemi wyrywano dwa eksponaty tego muzeum: StuG-a IV i Sd.Kfz.6. Natomiast poszukiwacze działający teraz, w roku 2019, pokazali, jak skutecznie szukają fragmentów Shermana i PzKpfw IV.

W efekcie mamy dla Was aż 26 „pancernych” stron. Oddają one emocje związane z odkrywaniem tajemnic historii. Pokazują pożytek z eksploracji, bo droga od destruktu do wymuskanego eksponatu jest możliwa, choć trwa często latami. I mamy na to przykłady.

Za chwilę ze ścian redakcyjnego pokoju będzie na nas zerkało 250 zawieszonych tam okładek. „Odkrywca” to przecież przede wszystkim nieustannie trwający od 21 lat wielki projekt wydawniczy. Cel: opisywanie poszukiwań terenowych, archiwalnych, teksty analityczne i służenie, co podkreślam, pomocą WSZYSTKIM PASJONATOM HISTORII, którzy chcą się podzielić wiedzą i swoimi badaniami.

To dobry moment, żeby także podsumować działalność naszej grupy eksploracyjnej GEMO, która wraz z zespołem redakcyjnym, Księgarnią „Odkrywcy” (przygotowują dla nas ok. 150 opisów nowości wydawniczych w roku!), a także Konferencją „Odkrywcy” tworzy jedyny tego typu multidyscyplinarny team, sprawdzający się w terenie, archiwum, w dziedzinie popularyzacji historii, pracy dziennikarskiej i redakcyjnej, księgarskiej i bibliofilskiej. A gdy do tego dodamy ok. 100 Autorów „Odkrywcy” rocznie, naszych Czytelników, Kupujących książki w księgarni spod znaku Zeppelina, naszych Konferencjuszy i wszystkich Pomagających GEMO, mamy armię, która zwie się „Odkrywca”. Dziękujemy, że jesteście z nami! 250 numerów minęło!

Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny

Odkrywca 11/2019 – spis treści

  • WYDARZENIA
  • POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
    • Wydobycie Sd.Kfz.6 w sierpniu 2011 roku / IZABELA KWIECIŃSKA
    • Jak 11 lat temu wydobywano StuG-a IV / IZABELA KWIECIŃSKA
    • Stalowy kolos odkryty u bram pałacu / JACEK DZIK
    • Sherman spod Biskupca / STOWARZYSZENIE GRYF
    • „Odkrywca” na tropie tajemnic, czyli kilka słów o GEMO / GEMO
    • Bocznokołowiec pod Twierdzą Modlin namierzony/ SŁAWOMIR KALIŃSKI
    • Odnalezienie szczątków Obrońców Westerplatte / MARIUSZ WÓJTOWICZ-PODHORSKI
    • Skarby germańskich wojowników / ROBERT SWERCZYK
  • KOMPLEKS JAGODZINIEC
    • Jagodziniec: siódmy kompleks „Riese” w Górach Sowich / PAWEŁ JEŻEWSKI
  • PRAWO
    • (Nie)stosowne w miejscach kaźni / TOMASZ RZECZYCKI
  • KULISY HISTORII
    • Komandoria Zakonu Templariuszy w Polsce „Pomerania”. Jak odradza się zakon, który został skazany na zapomnienie 700 lat temu / SIR ROBERT A. DYDUŁA
  • FORTYFIKACJE
    • Petit Ouvrage La Ferté. Linia Maginota jako kręgosłup obrony Francji przed Niemcami. Część 2 / JACEK JAROSZ
  • KSIĘGARNIA „ODKRYWCY”

Odkrywca 11/2019 – zapowiedzi

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarte!
Andrzej Daczkowski

„Nie będę mówił długo, bo chcę, by to muzeum zostało otwarte jak najszybciej”, usłyszeliśmy podczas przemówienia kustosza muzeum podpułkownika Tomasza Ogrodniczuka.

8 października swoje bramy otworzyło Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4. Siedziba złożona jest z czterech dużych pawilonów o powierzchni około 6 tys. metrów kwadratowych. Dodatkową powierzchnię tworzy nowoczesne zadaszenie pomiędzy czterema budynkami muzeum, które w przyszłości będzie można wykorzystać również jako dodatkowo miejsce na muzealną ekspozycję. W czasie uroczystości otwarcia dla mediów w tym miejscu znajdował się polski czołg 7TP.

„Odkrywca” na tropie tajemnic, czyli kilka słów o GEMO na 250 numer

Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” powstała pewnego wiosennego popołudnia 2008 roku, podczas jednego z cyklicznych spotkań redakcyjnych z wydawcą Adamem Kuczyńskim. Właściwie należałoby napisać, że został wtedy utworzony dział badawczy wydawnictwa, który roboczo nazwano Grupą Poszukiwawczą, a ostatecznie Eksploracyjną, przyjmując ułatwiający życie i wpadający w ucho skrót GEMO. Szefem i koordynatorem został historyk Łukasz Orlicki, związany z „Odkrywcą” od stycznia 2004 roku, pełniący ówcześnie funkcję sekretarza redakcji.

Odnalezienie szczątków Obrońców Westerplatte
Mariusz Wójtowicz-Podhorski

W trakcie prac archeologicznych rozpoczętych 16 września b.r., w wykopie badawczym odkryliśmy ludzkie kości zalegające od głębokości około 40 cm w wyraźnie zarysowanym wkopie ekshumacyjnym. Łącznie na dotychczas badanym obszarze (tekst piszę na początku października w trakcie jeszcze prowadzonych badań) udokumentowaliśmy sześć wkopów ekshumacyjnych z 1940 roku na obszarze 9×6 metrów.

(Nie)stosowne w miejscach kaźni
Tomasz Rzeczycki

Czy imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjnym w pohitlerowskich sztolniach obrażają pamięć więźniów poległych podczas drążenia podziemi, czy też stanowią jeden ze współczesnych sposobów upamiętnienia ich ofiary?


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odk.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php