Odkrywca 9 (248) wrzesień 2019

Udostępnij:

W Odkrywcy 9/2019 jak co roku wspominamy wrzesień 1939 roku. Piszemy o Westerplatte, lekarzach walczących o wolną Polskę, wojskowej aprowizacji na froncie, ale i tematach spoza numeru głównego.

Słowo wstępne redaktora naczelnego

Mój ojciec szedł wiejską drogą do szkoły blisko Włocławka 80 lat temu. Budynek był zamknięty. Często opowiada mi o tym nawet dziś. Dlaczego dzielę się rodzinną przypowiastką? Wrzesień 1939 roku to wciąż dla wielu Polaków sprawa wcale nie tak odległa. To historia, o której dowiadujemy się nie tylko z pomników czy muzealnych gablot, ale przy niedzielnym obiedzie czy podczas nocnych Polaków rozmów. Jednak czas biegnie nieubłaganie.

Za chwilę nie będzie z nami nawet tych kilkuletnich dzieci, które w potarganych portkach pukały 1 września w szkolne drzwi. Pamięcią o wrześniu sprzed 80 lat zawładną wówczas ostatecznie historycy, pasjonaci historii czy muzealnicy; módlmy się, by nie byli to politycy. W tym numerze poruszamy wywołujący wiele emocji temat uhonorowania pola bitwy na Westerplatte i przyglądamy się plombom znalezionym podczas prac archeologicznych na terenie Składnicy Tranzytowej. Prezentujemy historię życia Żołnierza Września 1939 Anastazego Kensika, a do odtworzenia tych losów mocno przyczyniła się jego wnuczka, bo – powtarzam – wydarzenia sprzed 80 lat wciąż są dla nas bliskie. Natomiast w artykule o aprowizacji naszych żołnierzy wojny obronnej – jak to w rodzinie – zaglądamy im do talerzy i menażek.

Niechże w końcu historia zacznie nas łączyć.

Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny

Odkrywca 9/2019 – spis treści 

  • POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
    • Jagdpanthera i Stug w rękach poszukiwaczy / PRZEMEK BUDZICH
    • Co zostawili Rzymianie? / ROBERT SWERCZYK
    • Tajemnice zamku Czocha: fotografia i kryształki / PIOTR KUCZNIR
  • WRZESIEŃ 1939
    • Kolekcja plomb z Westerplatte / MARIUSZ WÓJTOWICZ-PODHORSKI
    • Tragiczna historia miejsca-symbolu / MARIUSZ WÓJTOWICZ-PODHORSKI
    • Anastazy Kensik. Lekarz, żołnierz, ofiara wojny / WŁODZIMIERZ A. GIBASIEWICZ
  • KULISY HISTORII
    • Pięćdziesiąt mil morskich od Kołobrzegu / ROBERT MAZIARZ
    • Oczami świadków historii: wojna w Trzcińsku, Skorzeny i kancelaria Hitlera / JAROSŁAW PŁOTKOWSKI
  • KOLEKCJONERSTWO
    • Dress no. 5A, „Working dress” / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
  • WĘDRÓWKI ODKRYWCÓW
    • Sygnalizacja alarmowo-pożarowa na ulicach Warszawy / JAKUB JAKUBOWSKI
  • FORTYFIKACJE
    • Wał Atlantycki – bateria „Longues-Sur-Mer” / JACEK JAROSZ
  • KSIĘGARNIA „ODKRYWCY”

Odkrywca 9/2019 – zapowiedzi

Jagdpanthera i Stug w rękach poszukiwaczy
Przemek Budzich

Dolina rzeki Miłakówki, kilka kilometrów na południe od Ornety. Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku te mazurskie tereny były areną ciężkich walk. Starły się tutaj armie 2. Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego z przedzierającymi się w kierunku Malborka, uciekającymi z pomorskiego kotła, oddziałami niemieckimi Grupy Armii „Północ” (wcześniejszej Herresgruppe Mitte). Po rozpoczętej 27 stycznia kontrofensywie Niemcy odbili m.in. Ornetę, a na południe od niej, korzystając z niewielkiego brodu na rzece Pasłęce (dziś Miłakówce), przeprawiali ciężki sprzęt. Kilkanaście miesięcy temu na ślad tej przeprawy trafił Mateusz Deling, kolekcjoner pojazdów pancernych, muzealnik i zapalony eksplorator, poszukujący od lat zabytków militarnych i znany już szerokiej społeczności internetowej jako Tank Hunter, czyli Łowca Czołgów.

Anastazy Kensik – lekarz, żołnierz, ofiara wojny
Włodzimierz A. Gibasiewicz

Poszukiwania własne wzbogacone o korespondencję otrzymaną od rodziny pozwoliły na odtworzenie losów naszego bohatera. Anastazy Wacław Kensik, syn Baltazara i Teofilii Wardackiej, urodził się 28 września 1890 roku w Chełmnie nad Wisłą. Świadectwo dojrzałości uzyskał 9 czerwca 1910 roku w Chełmnie. Następnie podjął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po roku nauki przeniósł się jednak na studia weterynaryjne do Berlina. W listopadzie 1915 roku upomniała się o niego armia niemiecka, w której służył do końca 1918 roku. M. Lorch pisze: „Wstępuje w szeregi polskich powstańców i bierze udział w Powstaniu Wielkopolskim, a w maju 1919 r. zgłasza się jako ochotnik do Wojska Polskiego. Uczestniczy bezpośrednio w walkach o Kijów, w obronie Warszawy i w dalszej ofensywie dochodzi aż nad Berezynę”.

1939: aprowizacyjna apokalipsa
Tomasz Bienek

Przyglądając się problematyce wyżywienia polskiej armii w trakcie kampanii wrześniowej, dość szybko nasuwa się refleksja, że specyfika działań prowadzonych w wojnie obronnej roku 1939 uniemożliwia rzetelną ocenę jakości aprowizacji polskich oddziałów. Zarówno stosunkowo krótki czas trwania kampanii, jak i fakt, że przez większość jej trwania polska armia znajdowała się w odwrocie i postępującym chaosie, przy paraliżu zdezorganizowanego zaplecza, nakazują raczej przyglądać się indywidualnym wspomnieniom polskich żołnierzy, w miejsce stawiania ogólnych tez.

Pięćdziesiąt mil morskich od Kołobrzegu
Robert Maziarz

4 maja 1945 roku duńskie państwo obiegła informacja o planowanej kapitulacji Niemiec. Zapanowała radość z powodu nadchodzącego wyzwolenia spod okupacji. Pełni euforii mieszkańcy skandynawskiego królestwa nie przypuszczali, że na ich zaanektowanej przez Niemców w 1940 roku wyspie zabraknie woli poddania.


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Relay, Ruch, zamówić w naszym sklepie internetowym lub w postaci cyfrowej w serwisie e-Kiosk.pl

Redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca"

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odk.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php