Sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień znaleźli poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Galicja” na terenie lasów Nadleśnictwa Baligród. Zabytki trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku.
„Galicjanie” od kilku lat prowadzą poszukiwania w rejonach walk z I wojny światowej na terenie Nadleśnictwa Baligród. Efektem ich prac jest m.in. powstający na górze Manyłowa cmentarz żołnierski, kryjący szczątki poległych w ciężkiej bitwie zimą 1915 troku.
Okazuje się jednak, że bieszczadzkie lasy skrywają też historię sprzed wieków. Podczas ostatniego zlotu stowarzyszenia, Tomasz Pytko odnalazł sztylet z brązu. „Na pierwszy rzut oka znalezisko było dla nas dużym zaskoczeniem. Ponieważ w tych pracach uczestniczył też archeolog Mirosław Mazurek, wskazał na historyczną wartość znaleziska, poddanego później szczegółowym badaniom” – poinformował Artur Hejnar z SHE „Galicja”.
W trakcie poszukiwań na terenie leśnictwa Rabe, Piotr Chmiel znalazł puginał, czyli przedmiot pamiętający średniowiecze. Wcześniej w tej samej okolicy odnaleziono grot włóczni i toporek.
Trzeci znaleziony przedmiot, to duży zdobiony mosiężny pierścień, który pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Jak informuje stowarzyszenie, odnalazł go Hubert Telesz.
„Cieszy nas fakt, że ciągle możemy odkrywać bieszczadzką historię i poprzez artefakty sprzed wieków wzbogacać wiedzę o pradziejach tych wspaniałych przyrodniczo terenów” – podkreślił Artur Hejnar.
Zabytki trafiły do Muzeum Historycznym w Sanoku, a w miejscach odnalezienia artefaktów przeprowadzono wizje terenowe.
To kolejne przedmioty odnalezione i przekazane do Muzeum Historycznego w Sanoku przez współpracujących z leśnikami „Galicjan”. „Są dowodem, że Bieszczady tętniły życiem setki a nawet tysiące lat temu” – dodał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. (PAP)
Komentarz Magazynu „Odkrywca”:
Kolegom z „Galicji” serdecznie gratulujemy. Z przyjemnością odnotowujemy, że artykuł PAP wyraźnie wymienia z imienia i nazwiska poszukiwaczy oraz nazwy stowarzyszeń. To oni te przedmioty znaleźli. Oczywiście fachowe rozpoznanie i dalsze prace nad znaleziskami należą już do archeologów, a ich wyeksponowanie do muzeum.
al/ aszw/
www.naukawpolsce.pap.pl
Nauka w Polsce (https://naukawpolsce.pap.pl) to największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce.
Głównym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowanie ich osiągnięć, m.in. w obszarze innowacyjności. Misją serwisu jest także promocja osiągnięć polskich naukowców w kraju i na świecie i działanie na rzecz zwiększenia rozpoznawalności.
Celem serwisu jest również promocja osiągnięć, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.
Archiwum serwisu zawiera kilkadziesiąt tysięcy tekstów i materiałów multimedialnych. Dotyczą one m.in. nowatorskich i ciekawych badań, zawierają też wypowiedzi ekspertów oraz komentarze do wydarzeń związanych z finansowaniem i stanowieniem prawa dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.
Serwis istnieje od 2004 r, jego koncepcja powstała w wyniku współpracy Ministerstwa Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Polskiej Agencji Prasowej. Każdego dnia ukazuje się w nim kilkanaście tekstów.