Średniowieczna odznaka pielgrzyma (wizerunek bazyliszka) odnaleziona w powiecie zamojskim

Udostępnij:

Wólka Nieliska – plakietka pielgrzyma przed konserwacją – strona górna (fot. T. Murzyński)

Średniowieczną odznakę pielgrzyma, przedstawiającą smoka – bazyliszka, odnaleziono w Wólce Nieliskiej w powiecie zamojskim – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odznaka pielgrzyma, określana też jako “znak pielgrzymi”, to niewielka ażurowa plakietka – zawieszka, odlana ze stopu ołowiu i cyny, posiadająca kolisty kształt o średnicy 2,8 cm i grubości ok. 1 mm – podał konserwator w mediach społecznościowych.

“Przedstawia smoka ‘bazyliszka’ zamkniętego w okręgu. Odznaki takie służyły jako swego rodzaju talizman, mający zapewnić osobie go noszącej powodzenie w podróży oraz chronić taką osobę przed wszelkiego rodzaju złem, czyli napaścią, kradzieżą, chorobami i innymi wypadkami losowymi” – opisał konserwator.

Wólka Nieliska – Plakietka pielgrzyma przed konserwacją – strona dolna (fot. T. Murzyński)

Tego rodzaju odznaki stanowiły też sposób wyróżnienia się i zamanifestowania celu podróży.

Odznaka została odkryta w Wólce Nieliskiej, w gminie Nielisz, w powiecie zamojskim.

Konserwator podkreślił, że z terenu Polski znanych jest niewiele znalezisk tego typu. “Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie posiada w swoich zbiorach 6 takich znaków, które odkryto w trakcie badań archeologicznych na terenie tego miasta (ich analizy i opracowania dokonała p. Iwona Wojciechowska). Pojedyncze znaleziska takich odznak odnotowano w Poznaniu, Żarnowie, Strzelinie” – wymienił.

Odznaka ta przedstawia ozdobny relikwiarz głowy św. Tomasza Becketa i prawdopodobnie została sprzedana w pobliżu jego sanktuarium w Canterbury. XII wiek. (domena publiczna)

Historia powstania odznak na terenie Europy Zachodniej sięga okresu wczesnego średniowiecza. “Posiadały różnorodne formy i kształty – koliste, czworokątne, w formie krzyża, muszli, pierścienia, tarczki. Przedstawiano na nich postacie świętych, rycerzy, głowy ludzi i popiersia, a także figurki zoomorficzne (ptaki, zwierzęta, smoki). Najstarsze odznaki pielgrzymie związane są ze szlakiem św. Jakuba, posiadają kształt muszli małża i datowane są nawet na XI wiek” – opisał konserwator.

Popularność zyskała także odznaka „Thomasa Becketa” w połowie XII w. (związana z kultem św. Tomasza Becketa – męczennika). Na szeroką skalę znaki pielgrzymie rozpowszechniły się w okresie od XIII w. i były bardzo popularne do XVI w.

Jak przypomniał konserwator, duże kolekcje znaków pielgrzymich posiadają muzea w Europie Zachodniej, np. Muzeum Historii Londynu, Muzeum Historii Sztuki w Paryżu, Muzeum w Kolonii oraz Muzeum Boijmans Van Benningem w Rotterdamie.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

www.naukawpolsce.pap.pl

Nauka w Polsce  (https://naukawpolsce.pap.pl) to największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce.
Głównym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowanie ich osiągnięć, m.in. w obszarze innowacyjności. Misją serwisu jest także promocja osiągnięć polskich naukowców w kraju i na świecie i działanie na rzecz zwiększenia rozpoznawalności.
Celem serwisu jest również promocja osiągnięć, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.
Archiwum serwisu zawiera kilkadziesiąt tysięcy tekstów i materiałów multimedialnych. Dotyczą one m.in. nowatorskich i ciekawych badań, zawierają też wypowiedzi ekspertów oraz komentarze do wydarzeń związanych z finansowaniem i stanowieniem prawa dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.
Serwis istnieje od 2004 r, jego koncepcja powstała w wyniku współpracy Ministerstwa Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Polskiej Agencji Prasowej. Każdego dnia ukazuje się w nim kilkanaście tekstów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php