Festyn historyczny blisko ruin zamku w Jelczu Laskowicach

Udostępnij:

2 października 2021 roku redakcja „Odkrywcy” miała ogromną przyjemność wziąć udział w festynie historycznym w Jelczu-Laskowicach, organizowanym przez Lokalną Grupę Zwiadowców Historii, której szefem jest Piotr Kutela. Pasjonaci historii starają się przywrócić ruiny osiemsetletniego zamku książęcego do obiegu społecznego, aby było to miejsce spotkań, cel spacerów, a także refleksji historycznych.

Już wiele miesięcy wcześniej grupa rozpoczęła sprzątanie terenu, uzyskawszy wcześniej wszystkie niezbędne zgody. Wówczas również rozpoczęto gromadzenie środków pieniędzy na tablicę informacyjną o zamku. Została ona uroczyście odsłonięta właśnie w ostatnią sobotę, 2 października, podczas festynu historycznego.

W festynie uczestniczyli m.in. członkowie Chorągwi Piastów Śląskich,  Modowemu Wehikułowi Czasu z Czernicy, Nadleśnictwo Oława, posiadacze starych samochodów.

„Odkrywca” dziękuje za zaproszenie, było nam bardzo miło! Przypominamy, że to nie jedyna inicjatywa Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii. O upamiętnieniu obozu AL Funfteichen można przeczytać na naszych stronach pod tym linkiem:
Obóz, którego nie ma. AL Funfteichen w Miłoszycach

Galeria zdjęć z festynu historycznego

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php