Odkrywca 12 (251) grudzień 2019

Udostępnij:

W 251 numerze Odkrywcy żegnamy 2019 rok. Wielkie poszukiwania, czyli tryumf planu nad łutem szczęścia.

Słowo wstępne redaktora naczelnego

Tak to już jest, że o mikołajkach, świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze redakcja „Odkrywcy” pisze na łamach gazety mniej więcej… 20 listopada; takie są terminy wydawnicze. Ten niezwykły czas, który za chwilę nadejdzie, postanowiliśmy spędzić z uczestnikami wielkich zlotów, badań i poszukiwań. Przez rok gromadziliśmy blok publikacji o przebiegu tych prac, które mają charakter systemowy, długofalowy i wysoce zorganizowany; w których biorą udział liczne grupy detektorystów, współpracujące z archeologami oraz muzeami, a nawet architektami. I choć pokazujemy wiele zdjęć z triumfującym gestem poszukiwacza, który właśnie przed sekundą wydobył przedmiot z przeszłości, to przy wnikliwym wczytaniu się w treść tych artykułów, stanie się jasne, że to wcale nie najważniejszy moment poszukiwań. Organizatorzy nie tyle wierzą w łut szczęścia spadający jak grom z jasnego nieba na detektorystę, dzierżącego wykrywkę i szpadel, ile w dobrze zaplanowaną, metodycznie dopracowaną, opartą na źródłach (jeśli są) akcję wielu uczestników, odnajdujących setki przedmiotów. W ramach wielodniowych badań nie należy zapomnieć o noclegach, prowiancie, prelekcjach, szkoleniach, publikacjach w prasie i programach w telewizji, a na koniec o konserwacji znalezionych przedmiotów. Krótko mówiąc – mamy do czynienia ze stale postępującą profesjonalizacją środowiska poszukiwaczy i dużym wkładem w rozpoznanie tajemnic np. pól wielkich bitew. A 2020 rok na pewno będzie jeszcze lepszy!

Henryk Smętkowski – dla niego „wielkie poszukiwania”

To bardzo smutna informacja dla wszystkich poszukiwaczy, posługujących się detektorem. W listopadzie 2019 roku, tuż przed oddaniem numeru grudniowego do druku, dowiedzieliśmy się, że odszedł od nas Henryk Smętkowski. Jemu poświęcamy dział zatytułowany „Wielkie poszukiwania”. Jesteśmy przekonani, że na polach Grunwaldu, Ponieca, Legnicy, Kamieńca, Manyłowej tego wielkiego pasjonata historii, poszukiwacza, a nade wszystko konstruktora legendarnego i od początku do końca polskiego wykrywacza metali, tzw. „Smętka”, będzie się wspominało tak długo, jak długo trwają poszukiwania. Panie Henryku, dzięki Panu swoją pasję realizowały i realizują całe pokolenia polskich detektorystów!

Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny

Odkrywca 12/2019 – spis treści

  • 2019: WIELKIE POSZUKIWANIA
    • 2 tony „złomu” wyciągnięte z pól grunwaldzkich / BARTŁOMIEJ STÓJ
    • Do czterech edycji sztuka. Poniec 2019 / DAMIAN PŁOWY
    • Badania obozowiska Gwardii Cesarskiej w Kamieńcu / SEBASTIAN ZIELIŃSKI
    • 80 poszukiwaczy na tropie krwawej bitwy w Bieszczadach / BARTŁOMIEJ STÓJ
    • Zamek rodu von Wedel z XIV wieku. Od czterech lat pasjonaci historii ratują obiekt / DAREK DE LORM, NORBERT PIĄTKOWSKI „FATIMA”
    • „VIII wakacje z historią”: z wizytą u magnata / RADOSŁAW HERMAN
    • Kołobrzeskie muzeum na wysokich obrotach / MUZEUM ORĘŻA WOJSKA POLSKIEGO W KOŁOBRZEGU
  • Z KWERENDY ARCHIWALNEJ
    • Niespodziewane kłopoty z „Riese” / ROMUALD OWCZAREK
  • KOLEKCJONERSTWO
    • Żołnierski wikt / TOMASZ BIENEK
  • FORTYFIKACJE
    • Schron w metrze / JAKUB JAKUBOWSKI
  • KSIĘGARNIA „ODKRYWCY”

Odkrywca 12/2019 – zapowiedzi

Poszukiwania pola bitwy pod Legnicą 1241
Przemysław Paruzel, Mariusz Logoń

W trakcie trzech edycji archeologicznych badań powierzchniowych, których celem było odnalezienie miejsca zbrojnych zmagań między rycerstwem śląskim, małopolskim, opolskim oraz oddziałami pomocniczymi a mongolskimi najeźdźcami, które miały miejsce dnia 9 kwietnia 1241 roku na przedpolach Legnicy, udało się natrafić na nieznane wcześniej ślady i relikty, mogące mieć związek z tym wydarzeniem.

Do czterech edycji sztuka. Poniec 2019
Damian Płowy

Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” powstała pewnego wiosennego popołudnia 2008 roku, podczas jednego z cyklicznych spotkań redakcyjnych z wydawcą Adamem Kuczyńskim. Właściwie należałoby napisać, że został wtedy utworzony dział badawczy wydawnictwa, który roboczo nazwano Grupą Poszukiwawczą, a ostatecznie Eksploracyjną, przyjmując ułatwiający życie i wpadający w ucho skrót GEMO. Szefem i koordynatorem został historyk Łukasz Orlicki, związany z „Odkrywcą” od stycznia 2004 roku, pełniący ówcześnie funkcję sekretarza redakcji.

Badania obozowiska Gwardii Cesarskiej  w Kamieńcu
Sebastian Zieliński

W trakcie prac archeologicznych rozpoczętych 16 września b.r., w wykopie badawczym odkryliśmy ludzkie kości zalegające od głębokości około 40 cm w wyraźnie zarysowanym wkopie ekshumacyjnym. Łącznie na dotychczas badanym obszarze (tekst piszę na początku października w trakcie jeszcze prowadzonych badań) udokumentowaliśmy sześć wkopów ekshumacyjnych z 1940 roku na obszarze 9×6 metrów.

Żołnierski wikt
Tomasz Bienek

Czy imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjnym w pohitlerowskich sztolniach obrażają pamięć więźniów poległych podczas drążenia podziemi, czy też stanowią jeden ze współczesnych sposobów upamiętnienia ich ofiary?


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl

Redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca"

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odk.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php