Jakże często w redakcji odrzucamy artykuły o projekcie „Riese” i o podgórzu sowiogórskim, a zmięte ze złości wydruki lądują w redakcyjnym koszu. Bo ileż można o tym pisać? Bo znów czytelnicy będą narzekali: tylko Olbrzym i Sowie.
Spis treści
Słowo wstępne redaktora naczelnego
I… jak ostatni nałogowcy wracamy do tych wyrzuconych artykułów. Wyciągamy je z dna kubła i nabożnie prostujemy zagięcia kartek kantem dłoni. Czytamy ponownie. Bo kiedy wydaje się, że już wszystko na jakiś temat powiedziano, albo wręcz przeciwnie – że coś pozostanie na zawsze tajemnicą – pojawia się nowy trop. Często kruchy, bywa, że wart tyle, ile syreni śpiew, ale dla nas ważny.
Pas ziemi od zamku Książ przez Wałbrzych aż do pasma Gór Sowich jest przecież polskim Avalonem, El Dorado, Ereborem: krainą wszelkich skarbów – legendarnych i prawdziwych – oraz wytrwałych poszukiwaczy, którzy sami są już legendą: epicką, ale też czasem komiczną. Właśnie w tej krainie jak nigdzie indziej miesza się rzetelny profesjonalizm z romantyczną wizją czy inżynierskie badania terenowe z dziecinnym szukaniem tajnych znaków. Jednym słowem – magnetyzm serc i umysłów.
Tak silny, że w numerze marcowym „Odkrywcy” mamy i Książ, i elektrownię Mölke, i najmniej znany obiekt z tego zestawu, czyli bielawski Bielbaw. Artykuły jakże różne, ale za każdym razem zmagające się z magią tego regionu. I niech się dzieje, co chce – publikujemy. Przyjaciele może zrozumieją, wrogowie i tak nie wybaczą.
Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny
Odkrywca 2/2019 – spis treści
- Poszukiwania i odkrycia
- Wojenne skarby w leju po bombie / PRZEMEK BUDZICH
- Podziemny Bielbaw / RAFAŁ JANUSZKIEWICZ
- Willa oficerska na Westerplatte. Krótki raport z badań / MARIUSZ WÓJTOWICZ-PODHORSKI
- Skarb nazistów w jeziorze Stolpsee. Część 2 / MANUEL BRÜCKL
- Ostatnia aprosza / ROBERT MAZIARZ
- RIESE. Blok VI: Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Zamku Książ / ROMUALD OWCZAREK
- Kulisy historii
- Historia elektrowni w Ludwikowicach Kłodzkich / PAWEŁ JEŻEWSKI
- Warszawskie Wieżowe Punkty Obserwacyjne Terenowej Obrony Przeciwlotniczych / JAKUB JAKUBOWSKI
- Fortyfikacje
- Fort Eben-Emael. Część 1 / JACEK JAROSZ
- Prawo
- Konsultacje społeczne: głos Ministerstwa / DEPARTAMENT OCHRONY ZABYTKÓW MKiDN
- Poszukiwania zabytków w wybranych systemach prawnych w Europie / AGNIESZKA OLECH
- Księgarnia “Odkrywcy”
Odkrywca 3/2019 – zapowiedzi
Wojenne skarby w leju po bombie
Przemek Budzich
Trójmiasto i jego okolice były wiosną 1945 roku świadkiem niezwykle zaciętych walk toczonych w ramach tzw. Operacji Pomorskiej. Prawie 200-tysięczny garnizon niemiecki, na który składało się kilka dywizji, w tym jedna pancerna i jedna zmotoryzowana, bronił się zaciekle. Gotenhaven było ostatnią drogą ucieczki zarówno dla okrążonych żołnierzy, jak i blisko miliona cywilów.
Skarb nazistów. Część 2
Manuel Brückl
Poszukiwania ukrytych skarbów przy dworze w Vietmannsdorf nie zakończyły się spektakularnym sukcesem. Medard Klapper schodzi na dalszy plan. Gorączka nazistowskiego złota trwa jednak w najlepsze, a pierwszoplanową rolę zaczyna odgrywać dobrze znana nam postać.
RIESE. Blok VI: Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Zamku Książ
Romuald Owczarek
Siedzibę resortu Joachima von Ribbentropa planowano z rozmachem, jednak jesienią 1944 roku zamkowi Książ wyznaczono nową rolę. Z czego wynikała ta zmiana? Nowa analiza niemieckich dokumentów pozwala uściślić dotychczasową wiedzę co do roli zamku Książ w ramach projektu budowlanego Industriegemeinschaft Schlesien – znanego pod kryptonimem “Riese”…
Poszukiwania zabytków w wybranych systemach prawnych w Europie
Agnieszka Olech
Regulacje prawne dotyczące poszukiwań różni wiele szczegółów. U podstaw dostrzegalne są jednak elementy wspólne. Zagadnienia poszukiwań zabytków jest od dawna obecne w przestrzeni publicznej. Ludziom od zawsze towarzyszyło pragnienie odkrywania tego, co nieznane i tajemnicze oraz odsłanianie elementów dawno zaginionej historii. Jak prawo wpływa jednak na realizację tej pasji?
Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Relay, Ruch, zamówić w naszym sklepie internetowym lub w postaci cyfrowej w serwisie e-Kiosk.pl