Odkrywca 3-4 (301) marzec-kwiecień 2024

Udostępnij:

W tym roku konferencja „Odkrywcy” w Poznaniu!

Słowo wstępne redaktora naczelnego Andrzeja Daczkowskiego

Przed Wami 301, ale pierwszy numer „poznański” przed majową konferencją „Odkrywcy”. Najważniejsze informacje o tym wydarzeniu znajdą Państwo na stronie 22, a tuż po nich aż 3 artykuły o mało znanym czy wręcz nieznanym Poznaniu. Podążamy tropem Stanisława Latanowicza z wielkopolskiej stolicy i jego zaginionej w czasie drugiej wojny światowej kolekcji. Ze świata sztuki przenosimy się w zapomniane dzieje poznańskich małych warsztatów i dużych fabryk, w których wytwarzano zaskakujące przedmioty w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Mam nadzieję, że ta pierwsza poznańska dawka informacji przekona Was, że w mieście koziołków wiele jest do odkrycia. Natomiast w numerze majowo-czerwcowym kolejne „poznańskie” artykuły, z którymi przyjedziemy na konferencję.

Ten pierwszy numer wiosenny zaczynamy od wywiadu z poszukiwaczką Dagmarą, która znalazła napierśnik. 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet – i to jest dobry powód, by rozpocząć nasz cykl prezentowania pań, które szukają skarbów, tworzą muzea, rekonstruują stroje. Wciąż w grupie pasjonatów historii jest ich mniej niż panów. Z różnego rodzaju dostępnych statystyk to grupa licząca zaledwie kilkanaście procent ogółu, ale dynamicznie rośnie – chyba każdy z nas to widzi. Nie możemy zatem ominąć tego trendu. Od razu kieruję głos do panów, aby nie czuli się pominięci – wystarczy spojrzeć na artykuł o poszukiwaczu Denisie Konkolu i jego świetnym odkryciu pięciu siekierek z epoki brązu.

W tym numerze bogato jest również pod względem fortyfikacyjnym. To nie tylko frapująca i owiana tajemnicą Pozycja Dzierzgońska (rewelacyjny artykuł), ale również krótka relacja z rajdu fortecznego oraz smutna i ciemna strona eksploracji schronowej – śmiertelne wypadki w MRU. Zawsze was prosimy: nie rezygnujcie ze swoich pasji i nie rezygnujcie z bezpieczeństwa – jedno z drugim zawsze łączcie.

Widzimy się w Poznaniu!

Na koniec przypominam, że jesteśmy dla Was już nie tylko w wydaniu drukowanym, ale i e-wydaniu i social mediach (FB, Instagram, Twitter, Tik-Tok). Wszelkie prenumeraty w naszym sklepie ibhik.pl

Miłej skarbowej lektury!


Odkrywca 3-4/2024 – spis treści

Wydanie drukowane w sprzedaży: od 6 marca 2024 roku.
E-wydanie dostępne w sprzedaży: od 6 marca 2024 roku.

  • ODKRYCIA I POSZUKIWANIA
    • Jak detektorystka odnalazła napierśnik z okresu kultury pomorskiej? / ANNA MAJER
    • Od pasji po historyczny skarb / ANNA MAJER
    • Lorentz: odnalazłem Matejkę! Część 3 / JANUSZ SKOWROŃSKI
  • Poznań!
    • XIX Konferencja Czasopisma Odkrywca „Odkrywca koziołkuje w Poznaniu 2024” / MAGDALENA HABER
    • Zaginiona kolekcja Stanisława Latanowicza / MAREK DUDZIAK
    • J. Hein w Poznaniu – fabrykacja zapalników / PIOTR J. BOCHYŃSKI
    • VG 1 – karabin dla Volkssturmu z Poznania / PIOTR J. BOCHYŃSKI
  • KULISY HISTORII
    • Kulisy próby reaktywacji kopalni węgla kamiennego Wenceslaus (Wacław). Część 1 / PAWEŁ JEŻEWSKI
    • Ofiary śmiertelne Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego / TOMASZ RZECZYCKI
    • Schellenberg – architekt innej wojny. Część 2 / KONRAD SZELEST
    • Milicyjnym szlakiem… Część 3 / KRZYSZTOF FILIP
  • KOLEKCJONERSTWO
    • Brązowy laur dla marynarzy zasłużonej floty / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
  • FORTYFIKACJE
    • Zimowy rajd szlakiem fortyfikacji Wału Pomorskiego / JERZY SADOWSKI
    • W poszukiwaniu Pozycji Dzierzgońskiej / ARKADIUSZ WOŹNIAKOWSKI, PIOTR MŚCIWOJEWSKI
  • KSIĘGARNIA ODKRYWCY
    • Nowości marca i kwietnia 2024

Odkrywca 3-4/2024 – wybrane artykuły

Jak detektorystka odnalazła skarb z okresu kultury pomorskiej? / ANNA MAJER

Biżuteria w dłoniach kobiety nikogo nie dziwi – chyba że trafiła w jej ręce dzięki wykrywaczowi metali, a ozdoba datowana jest na epokę żelaza. Dagmara Grzeszkiewicz znalazła wspomniany napierśnik podczas jesiennych poszukiwań prowadzonych przez Klub Odkrywców Pomorza. Co ciekawe, to właśnie takie napierśniki są najbardziej charakterystycznymi ozdobami kultury pomorskiej. Pochodzą one zwykle z młodszej fazy okresu halsztackiego (HaD), czyli z lat 600–450 p.n.e. Postanowiliśmy zapytać panią Dagmarę, jak narodziła się w niej pasja do odkrywania skarbów przeszłości.

XIX Konferencja czasopisma ODKRYWCA – „Odkrywca koziołkuje w poznaniu 2024” / MAGDALENA HABER

Nadchodzi czas naszego kolejnego spotkania. Wielu z Was już pytało kiedy? Gdzie? A więc zwyczajowo w maju, a konkretnie 17, 18 i 19 maja 2024 roku. Gdzie? Miejsce może niespodziewane, a może i przewidywane – Poznań. Po Grudziądzu i Krakowie kolejne miasto forteczne. Tym razem czeka na nas 18 fortów pierścienia zewnętrznego oraz kilka pierścienia wewnętrznego z cytadelą. Jeśli do tego dodamy umocnienia drugowojenne z takimi ciekawymi obiektami jak ukrycia przeciwlotnicze czy wreszcie schrony „zimnowojenne”, to jest naprawdę co zwiedzać, ale i niestety, i co skreślać z programu oraz trasy naszej marszruty. Oczywiście nie wszystkie obiekty są w takim stopniu zachowania, aby były dostępne bez problemów, ale kilka z nich odwiedzimy.

W poszukiwaniu Pozycji Dzierzgońskiej/  ARKADIUSZ WOŹNIAKOWSKI, PIOTR MŚCIWOJEWSKI

Mityczna linia obronna w okolicach Dzierzgonia w dawnych Prusach Wschodnich była celem bezskutecznych poszukiwań badaczy co najmniej od lat 90. XX wieku. Okazuje się, że z tym samym zadaniem zmierzył się jeszcze w okresie międzywojennym polski wywiad. Co wykryli agenci „dwójki” i czy nieznane szerzej materiały archiwalne pozwolą wyjaśnić tę zagadkę?

W tym numerze są z nami m.in.:


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl.

Redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca"

Redaktor miesięcznika „Odkrywca”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php