XV konferencja popularnonaukowa miesięcznika "Odkrywca"

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

„Pod banderą Odkrywcy – Hel 2020”
15-17 MAJA 2020

Rozpoczęliśmy przygotowania do jubileuszowej piętnastej edycji naszej corocznej konferencji i chcemy od razu przekazać Wam kilka ważnych informacji. Udało nam się spełnić kilkuletnie obietnice – jedziemy na Mierzeję Helską. Chcemy pokazać Wam interesujące obiekty w jednym z najwęższych miejsc Polski. Mamy już zarezerwowane noclegi we wspólnej bazie – co, jak wiecie, nie zawsze się udaje. Szczegóły w następnych numerach, teraz kilka słów o tym, co Was może czekać w maju tego roku.

O samym miejscu naszej tegorocznej konferencji jak i okolicy pewnie każdy z Was już słyszał i czytał. Na jego temat krąży wiele legend i stereotypów. Będziemy starali się Wam wszystko wyjaśnić i opowiedzieć. A pomogą nam w tym, jak zwykle, znamienici prelegenci zaproszeni na piątkowe popołudnie i wieczór.

Naszą główna bazą będzie Hel – miasto stare, ale z zupełnie współczesną historią. Historia tego niewielkiego obszaru Polski jest wyjątkowo burzliwa. Traktat Wersalski przyznał Polsce 146 km wybrzeża morskiego od Orłowa do Jeziora Żarnowieckiego – z czego niemal połowa to wybrzeże Półwyspu Helskiego (prawidłowo powinniśmy go nazywać Mierzeją Helską), liczone z obu stron (sic!).

Po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem, które odbyły się 10 II 1920 roku z udziałem generała Józefa Hallera, rozpoczęto po wielu przygotowaniach tworzenie na Helu silnej bazy lądowej obrony Wybrzeża. W 1921 roku zbudowano linię kolejową biegnącą przez cały półwysep. Dodatkowo wybudowano drogę bitą z Juraty do Helu, prowadząc ją ze względów strategicznych (ochrona przed ostrzałem z samolotów) z ponad czterdziestoma zakrętami w gęstym lesie. W tym samym roku opracowano i zgłoszono pierwszy wniosek budżetowy o zakup dział 350 mm dla obrony Wybrzeża. W 1928 roku w mieście Hel rozpoczęto budowę portu wojennego. Jednocześnie zmilitaryzowano końcowy odcinek mierzei – od granic Juraty aż do końca cypla. Zahamowano administracyjnie rozwój turystyki w tym rejonie, wprowadzając wojskowy zakaz wznoszenia jakichkolwiek budowli cywilnych bez zgody władz wojskowych i ograniczając swobodę ruchu turystycznego. Dekret prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 21 sierpnia 1936 roku powołuje do życia Rejon Umocniony Hel. Dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 2003 roku wydał wyrok o prawnym końcu istnienia Rejonu Umocnionego Hel.

W okolicy Helu i Jastarni istnieje kilkadziesiąt obiektów militarnych zbudowanych przez Polaków w okresie międzywojennym i powojennym oraz przez Niemców w czasie wojny. To kilkadziesiąt baterii w różnym stanie zachowania, w tym zabytek klasy światowej – sześć potężnych żelbetowych budowli baterii Schleswig-Holstein. Była to zbudowana w 1940 roku przez Niemców bateria najpotężniejszych dział, jakie kiedykolwiek montowano na stałych stanowiskach lądowych – 40,6 cm Schnelladekanone C/34. Po baterii pozostały trzy działobitnie, z których każda stanowi całość z własnym bunkrem koszarowym i podręcznym magazynem amunicji, oraz 9-kondygnacyjna wieża kierowania ogniem, a także dwa wielkie magazyny amunicyjne. Jedyna istniejąca do dziś bateria tych dział znajduje się w Norwegii w Trondenes. Bardzo interesujący jest także Ośrodek Oporu Jastarnia – pozycja zabezpieczająca półwysep od strony lądu.

Na Mierzei Helskiej jest wiele zabytków militarnych, które chcemy Wam pokazać, w tym także i te niedostępne na co dzień. Pragniemy, aby ta jubileuszowa konferencja na długo pozostała w Waszej pamięci. Abyście ją wspominali przez kolejne kilka lat, tak jak wspominacie pierwszą.

Planujemy kilka niespodzianek, ale o tym dopiero w kolejnych numerach, jak już wszystko będzie pewne. Informacje będziemy Wam przekazywać w kolejnych numerach „Odkrywcy” oraz na bieżąco na naszej stronie i profilu Facebook.

Serdecznie zapraszamy stałych Bywalców, którzy doskonale wiedzą, czego można się spodziewać, a także wszystkich tych, którzy jeszcze nie brali udziału w Konferencjach „Odkrywcy”. Główny plan konferencji jest od lat niezmienny: piątek – prelekcje i wspólna kolacja; sobota – całodzienne zwiedzanie z przerwą na wspólny obiad, dzień kończymy grillem. Niedzielne przedpołudnie także przeznaczamy na zwiedzanie. Tegoroczna konferencja zapowiada się wyjątkowo militarnie.

Z naszej strony gwarantujemy pełną satysfakcję wszystkim Uczestnikom.

Redaktor Naczelny "Odkrywcy" | daczkowski@odkrywca.pl

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odkrywca.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Powiązane wpisy


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

css.php