Co kryły braniewskie ziemianki wojskowe?

Udostępnij:

Warmińskiej Grupie Eksploracyjnej udało się przeszukać  poniemieckie ziemianki z czasów II wojny, w których znajdowało się  wiele historycznych skarbów.

Niespersonalizowany nieśmiertelnik

O poniemieckich ziemiankach wojskowych, dowiedzieliśmy się od lokalnej ludności, zamieszkującej tereny dzisiejszej gminy Braniewo. Mieszkańcy  sporo opowiadali o śladach II wojny światowej w tzw. ,,Kotle Braniewskim”. W 1945 roku uzyskaliśmy informacje, że na terenach leśnych, w pobliżu miejscowości Zgoda, prawdopodobnie znajdował się sztab wojskowy.

Owe ziemianki, to prymitywne schronienia wykopane w ziemi, głównie pokryte gałęziami i poszyciem leśnym oraz zabezpieczone nieprzemakalnym materiałem. Ściany były budowane często z desek, jednak nie zawsze. W tych okopach żołnierze wykonywali codzienne zadania wojskowe. Prostsze konstrukcje, mniej zabezpieczone, służyły jako pomieszczenia gospodarcze, magazynowe i jako kuchnie polowe.

Po długim oczekiwaniu udało nam się uzyskać odpowiednie zgody od Nadleśnictwa Zaporowo oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeszukanie poniemieckich ziemianek z użyciem wykrywaczy metali oraz rozkopanie ich za pomocą koparko-ładowarki.

W sobotni poranek dnia 21.03.2021 roku wspólnie z ,,Warmińską Grupą Eksploracyjną” zjawiliśmy się na miejscu. Warunki atmosferyczne nam dopisywały, pomimo chłodu było słonecznie, co pozwoliło na dłuższą pracę. Pełni zapału, natychmiast przystąpiliśmy do akcji poszukiwawczej, rozkopując ziemianki kolejno, jedna po drugiej za pomocą koparki. Musieliśmy kopać od 1 m do 4 m głębokości. Gdyby nie ten sprzęt z pewnością nie udałoby się nam tego wykonać. Starannie i precyzyjnie sprawdzaliśmy każdą warstwę ziemi przy pomocy ręcznych wykrywaczy metali oraz ramowego wykrywacza. Czuliśmy ogromną radość, gdy z ziemi wyłaniały się historyczne ,,skarby’’, tym bardziej że część ziemianek była zupełnie pusta.

W trakcie poszukiwań udało się nam odkryć  fragmenty mundurów, buty wojskowe oraz sprzęt wojskowy: hełmy, skórzane ładownice, resztki amunicji, klamrę od pasa, manierki i liczne niespersonalizowane nieśmiertelniki. To właśnie dzięki nim, prawdopodobna staje się opowieść przekazywana przez mieszkańców o ulokowaniu w tym miejscu sztabu wojskowego. Oprócz wyżej wymienionych rzeczy znalazły się również przedmioty osobiste, służące do użytku codziennego: portfel, zegarek kopertowy, szczoteczka do zębów z napisem: ,,Czyste zęby to zdrowie”, Koła Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża, które powstawały w 1921 roku, a nawet zabawka – ołowiany żołnierzyk, niestety bez głowy.

Jedna z ziemianek skrywała w sobie garnki, patelnie, dzbanki, noże, łyżki, puste butelki i  porcelanę sygnowaną – ,,Hotel Reichshof”. Ta ewidentnie służyła jako kuchnia polowa i pomieszczenie gospodarczo-magazynowe.

Późnym popołudniem, po wielkiej ekscytującej akcji, zrobiliśmy przerwę, by się ogrzać przy ognisku i posilić pieczonymi kiełbaskami. Był to moment na omówienie znalezisk, wymianę spostrzeżeń i wysnucie wniosków.

Odkrycie historii na terenie powiatu braniewskiego jest naszym następnym sukcesem. Wszelkie akcje, odbywające się zwartą grupą, przy pomocy ciężkiego sprzętu, dają nam ogrom satysfakcji, pozwalają prężniej działać i przede wszystkim motywują do kolejnych poszukiwań. Nasze stowarzyszenie ,,Warmińska Grupa Eksploracyjna” składa się z niewielkiej liczby osób, jednak każdy z nas próbuje wnosić do zespołu zapał, chęć działania i rozwoju osobistego. Mamy świadomość, że tylko ciężka i sukcesywna praca przynosi efekty, dlatego nie spoczniemy na laurach, a będziemy opracowywać kolejne akcje odkrywcze. Trzymajcie za nas kciuki.

Galeria zdjęć z poszukiwań

Monika Prokopiuk
Warmińska Grupa Eksploracyjna

Fotoreporter i kronikarz ,,Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php