Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania powstało pod koniec 2020 roku. Założycielami stowarzyszenia jest grupa pasjonatów historii, którzy w szczególności zajmują się poszukiwaniami za pomocą wykrywaczy metalu.
Prezesem stowarzyszenia został Marcin Gojtka – z zamiłowania poszukiwacz. Dzielnie dotrzymują mu kroku jego partnerka Monika Bialuk i córka Lena.
Zastępca prezesa – Andrzej Litwiniuk, to znakomity poszukiwacz oraz wielki miłośnik historii.
Rolę skarbnika pełni Marcin Pieprzka – poszukiwacz o nieprzeciętnym szczęściu i wielkim talencie do zjednywania sobie ludzi.
Stowarzyszenie liczy 28 członków i nie są to tylko mężczyźni. Są z nimi żony, partnerki czy córki. Niektóre aktywnie poszukują za pomocą wykrywaczy, a inne pomagają przy organizacji licznych imprez i pikników.
Stowarzyszenie Bastion zajmuje się także rewitalizacją miejsc pamięci. Współpracuje z wieloma instytucjami o podobnym zakresie działania.
Największą pomocą dla nich są współpracujący z nimi od początku archeolodzy: Krzysztof Socha i Julianna Sójkowska-Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. To im zawdzięczają najbardziej emocjonujące chwile!
Bastion m.in. brał w pracach przy gazociągu w Czarnowie, gdzie trafił na półtorakilometrową osadę z początków naszej ery.
Stowarzyszenie Bastion jest dość młodym stowarzyszeniem i dopiero się rozwija. Zapraszamy na ich profil https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Bastion-Eksploracja-Poszukiwania
W niedzielę 22 sierpnia w poszukiwaniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie brali udział i są na zdjęciach: Marcin Gojtka, Monika Bialuk, Lena Gojtka, Ada i Marcin Pieprzka, Andrzej Litwiniuk, Grzegorz Ugrynowicz, Ireneusz Siwiec, Robert Rudnicki, Robert Baranowski oraz gościnnie: Piotr Ciećwierz z Holandii – Kryptonim T-4.
Bastion odnajduje samolot!
Dotychczasowym największym znaleziskiem Stowarzyszenia Bastion jest miejsce katastrofy samolotu Junkers 88. Strącony przez samolot radziecki, spadł w lesie nieopodal Stalagu IIIC w pobliżu Kostrzyna nad Odrą.
To Kostrzynowi przypadła szczególna rola w obronie frontu odrzańskiego, który osłaniał drogi biegnące do Berlina, przez co zyskał nazwę „berlińskich wrót”.
Twierdza Kostrzyn została zdobyta przez wojska rosyjskie 12 marca 1945 r. po wielotygodniowym oblężeniu. Samolot, który spoczywa w ziemi zapewne brał w tych walkach aktywny udział.
Sprawa jest rozwojowa i przez cały czas Stowarzyszenie Bastion eksploruje to miejsce, aby odkryć jak największą ilość szczątków samolotu, co pozwoli na dokładne poznanie wydarzeń, które niegdyś miały tu miejsce.
W odnalezieniu samoloty brali udział:
Marcin Gojtka, Monika Bialuk, Lena Gojtka, Andrzej Litwiniuk, Marcin, Antoni i Florian Pieprzka, Grzegorz Ugrynowicz , Ireneusz Siwiec, Patryk Grunwald, Robert Rudnicki, Robert Baranowski, Sławomir Ciećwierz, Sławomir Sanecki, Łukasz Kuczyński, Marian Kasprzycki, Sławomir Kaszuba, Daniel Dąbrowski oraz gościnnie: Piotr Ciećwierz z Holandii – Kryptonim T-4. Nadzór archeologiczny sprawowal Julianna Sójkowska-Socha i Krzysztof Socha
Pokazujemy liczne odnalezione części w tym kilka, na podstawie których dokonano wstępnej identyfikacji maszyny. Poszukiwania trwają nadal i nasza galeria będzie sukcesywnie aktualizowana.
Aktualizacja z dnia 13 września
Jest poniedziałek i po weekendzie Stowarzyszenie Bastion dostarcza kolejne bardzo interesujące zdjęcia. Tym razem wspólna akcja z załogą ze Stowarzyszenie Tempelburg, zapraszamy do Galerii.