XVIII Konferencja Miesięcznika ODKRYWCA „Krakowskim podziemiem” Kraków 2023

Udostępnij:

Fot. Mariusz Bembenek

Kolejna, XVIII konferencja popularnonaukowa miesięcznika „Odkrywca” przed nami. Jest to pierwsza informacja na jej temat, jaką chcemy przekazać.


W tym roku spotykamy się w dniach 19–21 maja w Krakowie.


Kraków jest miastem wyjątkowym. Miasto o ponad tysiącletniej historii, unikatowych zabytkach, historyczna stolica Polski czy nekropolia królów. To także kulturalny i turystyczny magnes nie tylko dla Polaków. Nic więc dziwnego, że i nas przyciągnął. Ale jak to bywa z „Odkrywcą”, nie skupimy się na artystycznym duchu Krakowa, nie pójdziemy do kojarzących się z Krakowem miejsc, choć na pewno spacer ulicami, którymi na przestrzeni wieków przechadzali się znamienici arystokraci, duchowni, literaci i artyści będzie wysoce energetyzujący.

Fot. Mariusz Bembenek


Zapraszamy Was do Krakowa – Twierdzy, a jest co oglądać. W granicach miasta znajduje się blisko 60 fortów, ponad 10 bastionów, kilkadziesiąt szańców, baterii, schronów amunicyjnych i innych umocnień fortyfikacyjnych oraz oczywiście Cytadela. Umocnienia skupione są w VIII Obszarach Warownych. Twierdza Kraków – XIX-wieczna austriacka fortyfikacja wokół miasta nad Wisłą powstała na rozkaz cesarza Franciszka Józefa po zlikwidowaniu autonomii Wolnego Miasta Kraków i wcieleniu go do imperium Habsburgów. Decyzja o powstaniu Twierdzy Kraków została podpisana przez cesarza 12 kwietnia 1850 roku. Budowa trzech pierścieni fortyfikacyjnych trwała aż do lat 70. XIX wieku.

Fot. Mariusz Bembenek


Obecnie wiele z tych budowli przestało istnieć, ale na szczęście zostało ich tak dużo, że zapewne nie wszystkie uda nam się obejrzeć w czasie naszego pobytu w Krakowie. Chcemy zabrać Was także do umocnień, a w zasadzie schronów bardziej współczesnych. Ale o tym w numerze marcowym.
Teraz kilka wiadomości logistycznych. Ze względów, jakie wszyscy znamy i z którymi borykamy się na co dzień, koszt XVIII konferencji to 420,00 złotych (w tym wszystkie należne podatki). Zwyczajowo na koszt składają się głównie 3 posiłki (piątkowa kolacja oraz sobotni obiad i kolacja), do tego przejazdy autokarowe, ubezpieczenie, bilety wstępu oraz usługi przewodnickie. Nie wiem, jak przyjmiecie tegoroczny koszt konferencji, ale jak go porównałam z ubiegłorocznym, to wzrost mamy „inflacyjny”, bo wynosi niecałe 19%.
Mamy także już zarezerwowany hotel, co w przypadku tak turystycznego miasta nie było sprawą prostą. Bazą tegorocznej konferencji będzie hotel Campanile Krakow South. Cena pokoju dwuosobowego ze śniadaniem to 280,80 zł za dobę. O początku rezerwacji poinformujmy Państwa w odpowiednim czasie. Hotel jest tak duży, że na pewno pokoi dla chętnych nie zabraknie.


Kolejna sprawa to propozycja wcześniejszego, niezobowiązującego zgłoszenia na konferencję. Proszę wszystkich zainteresowanych o przesyłanie zgłoszeń mailem na adres konferencja@odkrywca.pl, zgłoszenia przyjmujemy od 20 lutego. Bardzo nam to ułatwi sprawy organizacyjne. Pamiętajcie, liczba miejsc jak zwykle jest ograniczona.

Magdalena Haber

Prezes Zarządu Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych, wydawcy miesięcznika "Odkrywca"

Udostępnij:

1 komentarz do “XVIII Konferencja Miesięcznika ODKRYWCA „Krakowskim podziemiem” Kraków 2023”

  1. Po wojnie mówiono ogólnie o Książu, gdzie przypadkowy poszukiwacz trafił na tunel na którego
    końcu były stalowe drzwi. Tunel miał +- 2km długości.
    Wrócił po narzędzia, wszedł do tunelu i zaginął. W jego mieszkaniu znaleziono notkę- pochylnia
    zasypana, budynek maskuje jej początek. To były lata pięćdziesiąte. Natychmiast wprowadzono
    zakaz penetracji. Znacie może jakieś szczegóły?

Dodaj komentarz

css.php