Odkrywca 7-8 (309) LIPIEC-SIERPIEŃ 2025

O ostatnim epizodzie w dziejach „100-letniej” Rzeszy krąży wiele ekscytujących opowieści wraz z kanonicznym mitem majowej wycieczki samego Hitlera do dalekiej Argentyny. Co tak naprawdę działo się w bombardowanym Berlinie i Führerbunker? Kto zdążył się spakować i znaleźć lotniczy transport? Mamy dla Was ucztę przyrządzoną z samych faktów, co nie wyklucza westernowości i dramaturgii tamtych wydarzeń.

Odkrywca 5-6 (308) MAJ-CZERWIEC 2025

Niezmiennie mamy szczęście do odkryć i historii skarbowych! W poprzednim numerze jako jedyni w Polsce kompletnie opisaliśmy odkrycie insygniów królewskich w Wilnie. Natomiast w tym numerze kolejne „insygnia” – bo sztandar dla jednostki wojskowej jest niczym korona. Co więcej, ponownie „Odkrywca” jako jedyny w Polsce opisuje nie tylko samo spektakularne odkrycie, ale również kontekst historyczny oraz maraton wszystkich odkryć związanych ze sztandarem 68. Pułku Piechoty. W tej wielowątkowej i barwnej historii mamy prawdziwych bohaterów, w tym tych, którzy oddali dla ojczyzny życie. Te wydarzenia należało dokładnie opisać i następnie je wydrukować.

XX Konferencja Popularnonaukowa Magazynu „ODKRYWCA” „Lwy historii w Kłodzku” [galeria zdjęć]

Jeszcze niedawno zapraszałam do udziału w naszej kolejnej konferencji, a już jest po wydarzeniu. Po kilkunastu latach wróciliśmy na Dolny Śląsk – konkretnie do Kłodzka i okolic. Chcieliśmy pokazać nie tylko wyjątkowy urok, zabytki i charakter ziemi kłodzkiej, ale także – a może nawet przede wszystkim – że po trudnych chwilach, jakie zgotowała tu natura we wrześniu ubiegłego roku, warto tu przyjechać i wspierać mieszkańców w trudzie odbudowy.

Granica polsko-czeska i Autostrada Sudecka w Górach Bystrzyckich i Orlickich

Lata 30. XX wieku przyniosły w Europie wiele zmian, które dotarły także do zagubionych osad górskich. Właśnie wtedy powstała koncepcja Drogi Sudeckiej – Śródsudeckiej (Sudetenstraße). Od wielu lat na terenie Niemiec rozwijała się nowa gałąź przemysłu, czyli turystyka. Wśród wielu inwestycji, które zmieniały Niemcy w nowoczesny i dynamiczny kraj, zaplanowano także budowę drogi wzorowanej na drogach alpejskich. Miała przebiegać przez wszystkie sudeckie pasma górskie – od Żytawy (Zittau), przez Bogatynię, Frýdlant, Świeradów-Zdrój, Szklarską Porębę, Lubawkę, Broumov, Radków, Karłów, Kudowę-Zdrój, Zieleniec, Lasówkę, Przełęcz Spaloną, Gniewoszów, Różankę, Międzylesie, Boboszów, Hanušovice, Bruntál – aż do Opavy.

Sochy 1943. Ziemia przesiąknięta krwią. Ostatni akt

Ten dramat  niewielkiej wsi na Zamojszczyźnie rozegrał się dokładnie 1 czerwca 1943 roku, kiedy za pomoc udzielaną partyzantom brutalnie rozprawiono się z ludnością wsi. Już rok wcześniej zaczęto pacyfikować wsie, wysiedlając mieszkańców. Pierwszą taką akcję  przeprowadzono z 27 na 28 listopada 1942 roku, a do końca grudnia objęto nią ponad 60 polskich wsi na terenie … Czytaj dalej…

Odkrywca 3-4 (307) marzec-kwiecień 2025

O takiej skarbowej sytuacji jeszcze nie pisaliśmy. Na takim dziennikarskim śledztwie dotąd nie byliśmy. A tej sytuacji z Wilna, gdzie odkryto insygnia królewskie, należy przyglądać się jak sytuacji wielce pouczającej. Gdyby któryś z poszukiwaczy wpadł w zwątpienie, że z wielkich skarbów chowanych podczas drugiej wojny światowej już nic nie wyjdzie, należałoby takiemu „pacjentowi” pokazywać właśnie insygnia królewskie z Wilna.

css.php