Odkrywca 1 (252) styczeń 2020

Udostępnij:

W najnowszym numerze Odkrywcy prócz świetnych artykułów, również zdradzamy informacje na temat naszej XV Konferencji, która tym razem odbędzie się na Helu.

Słowo wstępne redaktora naczelnego

Cudowna broń, cudowna akcja

Dwa artykuły: „Zagadka Wunderwaffe rozwiązana” i „Kuriozalne uzbrojenie ochronne” dzieli w tym numerze nie tylko kilkadziesiąt stron, ale i różne gatunki dziennikarskie; mogłyby się jednak znaleźć obok siebie jako przykład fantazji wymyślania doskonałych rozwiązań, którymi pokonamy każdego wroga, a nas samych kule nie będą się imać. To rojenie bez wątpienia wciąż jest obecne w głowach nie tylko wojskowych. Na szczęście dziś w Polsce cudowna broń to przede wszystkim „cud, miód i ultramaryna” dla poszukiwaczy. Do beczki miodu tym razem udało się dobrać poszukiwaczom z Podkarpacia. W akcji, pełnej uroku i dramaturgii, zdołali wyszarpać z ziemi i wody fragmenty rakiety V2. Gratulujemy i plujemy sobie w brody, że w żaden sposób nie mogliśmy dojechać, choć Jacek Dzik, autor artykułu, zapewniał w rozmowach telefonicznych, że na pewno coś wyjdzie, że trzeba przy tym być…

Teraz z innej beczki. Już wiadomo, że XV Konferencja „Odkrywcy” zawita na koniec (lub początek) Polski – na Hel. Będzie taka jak ten numer – bardzo, ale to bardzo drugowojenna. Pierwsze szczegóły podajemy na stronie 3. To miła informacja, ale jest też mniej miła. Od stycznia zmuszeni jesteśmy podnieść cenę „Odkrywcy”. Teraz numer będzie kosztował 15,15 zł. Przyczyna? VAT wzrósł z 5% do aż 8%. Jak wiadomo, rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Tym razem padło również na Was, drodzy Czytelnicy… Zwracamy zawsze uwagę, że w prenumeracie nasza gazeta jest najtańsza, do której zachęcamy – szczegóły na stronie 49 i czwartej okładce.

Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny

Odkrywca 1/2020 – spis treści

  • WYDARZENIA
  • POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
    • Zagadka Wunderwaffe rozwiązana / JACEK DZIK
    • Budowla koło Świdnicy: wielka instalacja radiowa / THOMAS JAEKEL
    • Szpital pod Bielbawem czeka na odkrycie / RAFAŁ JANUSZKIEWICZ
    • Monety Ludzi Północy / ROBERT SWERCZYK
  • RIESE
    • Kilka twarzy Antona Dalmusa: tajemnice budowniczego „Riese”. Część 1 / JERZY CERA, DARIUSZ GARBA
    • Budowa „Riese” w 1945 roku / PAWEŁ JEŻEWSKI
  • KULISY HISTORII
    • Co się stało z dziełami „sztuki zdegenerowanej” przechowywanymi w Leśnej? / PIOTR KUCZNIR
    • Zderzenie pociągu z czołgiem / RADOSŁAW SWERCZYK
    • Wojskowe górnicze bataliony pracy / ROMUALD OWCZAREK
    • Kuriozalne uzbrojenie ochronne / JACEK JAWORSKI
  • KOLEKCJONERSTWO
    • Medal morski PMH: uściślenie kilku liczb / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
  • FORTYFIKACJE
    • Schron dla ckm w krakowskim forcie nr 7 „Za rzeką”? / PIOTR LEONOWICZ
  • HENRYK SMĘTKOWSKI
    • Pożegnanie Smętka / RAFAŁ JABŁOŃSKI
  • KSIĘGARNIA „ODKRYWCY”

Odkrywca 1/2020 – zapowiedzi

XV KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA MIESIĘCZNIKA „ODKRYWCA”
„Pod banderą Odkrywcy – Hel 2020”
15-17 MAJA 2020

Rozpoczęliśmy przygotowania do jubileuszowej piętnastej edycji naszej corocznej konferencji i chcemy od razu przekazać Wam kilka ważnych informacji. Udało nam się spełnić kilkuletnie obietnice – jedziemy na Mierzeję Helską. Chcemy pokazać Wam interesujące obiekty w jednym z najwęższych miejsc Polski. Mamy już zarezerwowane noclegi we wspólnej bazie – co, jak wiecie, nie zawsze się udaje. Szczegóły w następnych numerach, teraz kilka słów o tym, co Was może czekać w maju tego roku.

Więcej…

Zagadka Wunderwaffe rozwiązana
Jacek Dzik

Po blisko 80 latach poszukiwacze odnaleźli elementy V2 zakopane przez Niemców w Niwiskach. To kolejny sukces podkarpackich eksploratorów. Perkun to młoda, powstała w tym roku grupa ludzi o naprawdę wielkim zapale i energii. To oni są sprawcą całego zamieszania, a precyzyjnie rzecz ujmując – stoi za nim ich pasja do poznawania i odkrywania historii swojej małej ojczyzny. W tak przekonujący sposób opowiadali o temacie V2 i tak skutecznie zarażali zapałem i „niepoprawnym optymizmem”, że nie mogłem nie przyłączyć się do projektu – i co najważniejsze – od razu uwierzyłem, że będzie to sukces. Gdyby nie logistyka, papierologia, czyli wszystko to, co zazwyczaj trzyma nas na wodzy, natychmiast wyrwalibyśmy ziemi jej tajemnice…

Zderzenie pociągu z czołgiem
Radosław Swerczyk

22 kwietnia 1965 roku około 6:50 na niestrzeżonym skrzyżowaniu linii kolejowej i drogi koło Lasków Żagańskich doszło do zderzenia czołgu T-54A z pociągiem osobowym relacji Głogów-Węgliniec. Szczegółowy opis wypadku udało się odnaleźć w zasobie Archiwum Wojskowego w Oleśnicy.

Do feralnego wypadku doprowadził ciąg zdarzeń zapoczątkowany 21 kwietnia, ale niektóre zaniedbania pojawiły się o wiele wcześniej. W kwietniu 1965 roku w jednostce toczyło się normalne szkolenie. Na 22 kwietnia zaplanowano, że 2 kompania czołgów (kcz) przeprowadzi ćwiczenia taktyczne na temat „pluton czołgów jako patrol rozpoznawczy” oraz „pluton czołgów w zasadzce”. Jednak 21 kwietnia w JW 2707 rozpoczęła się inspekcja przeprowadzona przez oficerów ze Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego, plan zajęć był więc uzależniony od decyzji inspektorów…

Monety ludzi północy
Robert Swerczyk

Na łamach „Odkrywcy” prezentujemy kulisy poszukiwań na Wyspach Brytyjskich, najwięcej miejsca poświęcając ich końcowym efektom. Zarówno pozostałości po Rzymianach („Odkrywca” nr 9(248)/2019), jak i ślady bytowania w Anglii germańskich wojowników („Odkrywca” nr 11(250)/2019) mogą zachwycać. Mogą również budzić zazdrość. Ale jest ona jak najbardziej uzasadniona – któż z nas nie chciałby trafić na coś podobnego, pochylając się nad przeszukiwanym kawałkiem ziemi? Czy te same emocje dotyczą „znajdek” po kolejnej – już trzeciej – grupie najeźdźców? Przekonajmy się.


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl

Redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca"

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odk.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php