Wchodzimy, a nawet wjeżdżamy pod ziemię
Słowo wstępne redaktora naczelnego
Korytarze w skarpie pod zamkiem, kopalnia węgla kamiennego, tunel kolejowy, piwnice w roli schronów, krypta, nieznany dokument ostatniej wizji planistycznej „Riese” i system komunikacyjny baterii planowanych na MRU – w tym numerze nadzwyczaj często schodzimy pod ziemię. Co więcej, wszystkie podziemne artykuły z numeru kwietniowego należy traktować jako preludium tego, co nastąpi w maju. To tradycyjny termin naszych konferencji, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Odkrywca POD Szczecinem 2021” w dniach 14–16 maja. Jak widać słowo „pod” staje się dla nas najważniejsze. Nic w tym dziwnego, przecież wszelkie dziury, jaskinie, lochy, wydrążenia i wykroty nadają się znakomicie do tego, by ukryć to, co cenne przed wścibskimi oczami poszukiwaczy.
Z okazji konferencji kontynuujemy nasz szczeciński cykl. W poprzednim miesiącu gościliśmy wraz z niesamowitym Markiem Łuczakiem na poniemieckich cmentarzach tego miasta. Natomiast w tym miesiącu szczecińscy pasjonaci oprowadzają nas po „swoich” podziemiach, które wciąż są tajemnicą nie do rozwiązania.
Aby choć na chwilę uwolnić się od ciemności i czeluści, publikujemy drugą już część o nietypowych helikopterach. Chciałoby się powiedzieć, że tym razem wzbijamy się nad ziemię, jednak niektóre prototypy miały z tym zadaniem spory problem… Przenosimy się także w XVII wiek i wraz z mało chyba znanym nam rodakiem Michałem Boymem, odkrywcą, badaczem i jezuitą, wędrujemy do odległych i kolorowych Chin.
Dla kolekcjonerów przygotowaliśmy dwa teksty. Jeden z nich jest opowieścią nie tylko o Wojennej Odznace Służbowej Kanadyjskiej Marynarki Handlowej, ale także o pewnym Kanadyjczyku służącym pod polską banderą podczas drugiej wojny światowej; o takich marynarzach nasz kraj zapomniał… Jednak w tym numerze najważniejsze są podziemia!
Odkrywca 04/2021 – spis treści
Wydanie drukowane w sprzedaży: od 1 kwietnia 2021.
E-wydanie dostępne w sprzedaży: od 31 marca 2021.
- POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
- Szczecin zamkowy, Szczecin podziemny. Tajemnice wciąż do odkrycia? / PIOTR MAŁCZYŃSKI
- „Riese 2” / ROMUALD OWCZAREK
- Zagadka krypty w Gostkowie / ANGELIKA BABULA, ŁUKASZ ORLICKI
- KULISY HISTORII
- Tunel kolejowy pod Małym Wołowcem w Wałbrzychu / PRZEMYSŁAW DOMINAS
- Kopalnia Wenceslaus. Kulisy wielkich katastrof górniczych. Część 1 / PAWEŁ JEŻEWSKI
- Podniebne próby helikopterów. Część 2 / JACEK JAWORSKI
- Oznaczenia ratunkowe niemieckiej biernej obrony przeciwlotniczej. Część 1 / JAKUB JAKUBOWSKI
- WĘDRÓWKI ODKRYWCY
- Michał Boym w służbie jego cesarskiej mości / MATEUSZ BĘDKOWSKI
- KOLEKCJONERSTWO
- Canadian Merchant Navy Badge Nr 6230 / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
- Pieczęć majątku ziemskiego z „Pana Tadeusza” / JANUSZ GIERSZ
- FORTYFIKACJE
- Bateria pancerna nr 5 / MARCIN DUDEK
- KSIĘGARNIA ODKRYWCY
- Nowości kwietnia 2021
Odkrywca 04/2021 – zapowiedzi
XVI Konferencja Popularnonaukowa Miesięcznika „Odkrywca 14-16 maja 2021
MAGDA HABER
Planowany termin rozpoczęcia tegorocznej konferencji zbliża się dość szybko. W tej chwili, gdy przekazujemy tę informację, mamy kolejny lockdown w całym kraju. Podobną sytuację mieliśmy rok temu i zmusiła nas ona do przesunięcia terminu naszego spotkania z maja na wrzesień. Mamy nadzieję, że w tym roku do tego nie dojdzie, skutecznie wrócimy do tradycyjnego terminu majowego i spotkamy się w dniach 14–16 maja bieżącego roku.
W tej chwili nasze przygotowania idą pełną parą. Staramy się uzyskać pozwolenia na wejście do różnych obiektów, często na co dzień niedostępnych. Będziemy chcieli pokazać także obiekty dość znane, ale, jak to zwykle u nas, pokażemy je Wam w inny, niestandardowy sposób. Bądźcie przygotowani na niecodzienne ciekawostki i przeżycia.
Szczecin zamkowy, Szczecin podziemny – tajemnice wciąż do odkrycia?
PIOTR MAŁCZYŃSKI
Pod całym Szczecinem jest mnóstwo różnego rodzaju tuneli. O tym, że pod Zamkiem Książąt Pomorskich istnieją nieznane korytarze, mówiło się od dawna. Do kolejnego odkrycia przyczyniły się badania posadowienia zamkowych tarasów przed ich modernizacją. Jaka była funkcja tych podziemnych obiektów, w szczególności w czasie drugiej wojny światowej? To jeden z tych artykułów, który wyprzedza naszą konferencję w Szczecinie.
Zagadka krypty w Gostkowie
ANGELIKA BABULA, ŁUKASZ ORLICKI
Akcja porządkowa w kwietniu 2018 roku na cmentarzu w Gostkowie przyniosła niesamowite odkrycie. Podczas próby zabezpieczenia grobowca pastora Friedricha Augusta Fuchsa, którego pochowano na gostkowskim cmentarzu w 1857 roku, osunęła się uszkodzona płyta nagrobna przykrywająca murowany grób głębinowy. Okazało się, że w grobowcu znajduje się osiem czaszek, większość z widocznymi otworami po kulach, oraz niezidentyfikowane ludzkie szczątki, które bezładnie (bez trumien) wrzucono do wspólnej mogiły. Obecny na miejscu przedstawiciel urzędu konserwatora zabytków postanowił powiadomić policję, prokuraturę oraz Instytut Pamięci Narodowej.
BATERIA PANCERNA nr 5
MARCIN DUDEK
Na mapie Polski są fortyfikacje, które niezmiennie przyciągają uwagę i budzą uzasadnione zainteresowanie, zarówno odkrywców, jak i turystów. Takim miejscem są pozostałości największej niemieckiej inicjatywy obronnej wschodniej granicy III Rzeszy, jaką był Front Ufortyfikowany „Łuk Odra-Warta” (Festungsfront Oder-Warthe Bogen). Umocnienia te miały zamknąć najbardziej dogodną, historyczną drogę, prowadzącą od strony wschodniej do stolicy Niemiec. Dziś znane są pod popularną nazwą Międzyrzecki Rejon Umocniony i skrótem MRU.
Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl.