Odkrywca 04 (291) kwiecień 2023

Udostępnij:

Wszystkie drogi wiodą do Krakowa

Słowo wstępne redaktora naczelnego Andrzeja Daczkowskiego

Za niecałe dwa miesiące rozpocznie się po raz XVIII (tak!) Ogólnopolska Konferencja „Odkrywcy”. Zaczynamy  zatem przybliżać Wam, czytelnikom i uczestnikom Konferencji, różnego rodzaju wydarzenia historyczne, obiekty i rozwiązania militarne związane z miastem Kraka. A jak Kraków będziemy zwiedzać w maju? Wszystkie informacje znajdziecie na stronie 22. Widzimy się!

Zanim jednak się w Krakowie zobaczymy, przed Wami numer kwietniowy „Odkrywcy”. Razem z nami zanurkujecie w Zatoce Gdańskiej na drewniany wrak typu holenderskiego. Natomiast z Damianem Płowym zakończymy intrygujące śledztwo w sprawie „czołgu” w Elżbietkowie. W tym numerze odpowiedź, dlaczego konsekwentnie pisaliśmy czołg w cudzysłowie… Wyskoczymy na chwilę do sąsiadów Niemców, którzy tak lubią bardzo stare opowieści z czasów, gdy ich przodkowie zmagali się z Rzymem, zatem przed nami tajemnicze Aliso ze swoimi znaleziskami i skarbami. I wracamy już do Polski z tematem w ujęciu geologiczno-historyczno-legendowym, bo taka mieszanka emocji tkwi często… w dużych głazach narzutowych, a stare dokumenty opowiadają ich zaskakujące losy.

W Kulisach historii zawieziemy Was do wprost upiornej wyspy Odrodzenie (sic!) na Jeziorze Aralskim. Znajdowały się tam tajne radzieckie laboratoria broni bakteriologicznej testowanej na małpach. To obiekt, który do dziś niepokoi USA.

Na końcu „najnudniejszy” temat: konferencja na temat prawa do poszukiwań zorganizowana przez Polski Związek Eksploratorów. W relacjonowanie zmagań poszukiwacze kontra MKiDN „Odkrywca” zaangażowany jest od lat. Mamy dla Was na 4 stronach sedno głosów z tego spotkania, jego głównych bohaterów, a na stronie internetowej „Odkrywcy” kilka pełnych referatów. Miłej lektury!


Na koniec przypominam, że jesteśmy dla Was już nie tylko w wydaniu drukowanym, ale i e-wydaniu i social mediach (FB, Instagram, Twitter). Wszelkie prenumeraty w naszym sklepie ibhik.pl


Odkrywca 04/2023 – spis treści

Wydanie drukowane w sprzedaży: od 3 kwietnia 2023 roku.
E-wydanie dostępne w sprzedaży: od 30 marca 2023 roku.

  • POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
    • „Odkrywca” w Zatoce Gdańskiej: Na wraku „Holendra” / ANNA MAJER
    • Tajemnica „czołgu” w Elżbietkowie część 3 / DAMIAN PŁOWY
    • Historia głazu narzutowego z okolicy Aleksandrowa / PAWEŁ GRUSZKA
    • Sekretne Aliso / AUTOR: ADAM KYRCZ, WSPÓŁPRACA: ŁUKASZ DRZENSLA
  • KONFERENCJA ODKRYWCY
  • KULISY HISTORII
    • Tajna wyspa Wozrożdienije /GRZEGORZ WOJCIECHOWSKI
    • Od balonu do latającego czołgu / KRZYSZTOF DROZDOWSKI
  • HISTORIA LUDZI
    • Służyłem na ciężkim krążowniku „Lützow” / RADOSŁAW TOMCZYK
    • Zanim Hosenfeld uratował Szpilmana / ANDRZEJ SZNAJDER
  • PRAWO
    • Konferencja eksploratorów w sejmie / ANDRZEJ DACZKOWSKI
  • KSIĘGARNIA ODKRYWCY
    • Nowości kwietnia – 12 propozycji!

Odkrywca 04/2023 – wybrane artykuły

XVIII Konferencja Miesięcznika ODKRYWCA „Krakowskim podziemiem” Kraków 2023

MAGDALENA HABER

Planowany termin rozpoczęcia tegorocznej konferencji zbliża się dość szybko. Przygotowania do naszego majowego spotkania ruszyły i trwają pełną parą. Już jesteśmy po bardzo owocnym rekonesansie w Krakowie – w wybranych fortach i w Nowej Hucie. Pogoda nie rozpieszczała – była to sobota chyba z najgorszą pogodą, na jaką można trafić w marcu. Jednak nasi przewodnicy oraz gospodarze niektórych obiektów byli pełni optymizmu i nie poddawali się wichurze ani śnieżycy. Podczas wstępnego rozeznania program XVIII Konferencji w zasadzie się wykrystalizował. Jak zwykle poprzeczka zawieszona jest wysoko, a liczne przejazdy po dużym i zakorkowanym mieście nie ułatwiają nam zadania… Ale wierzcie warto tu być i zobaczyć z „Odkrywcą” i Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „RAWELIN” wszystkie punkty programu. W poprzednim, marcowym numerze zaproponowaliśmy Wam 7 obiektów. Jednak po dokładnym, bo z zegarkiem w ręku, sprawdzeniu trasy niestety nie będzie ich aż tyle. W tej chwili w miarę dokładny plan XVIII konferencji wygląda następująco:

„ODKRYWCA” w Zatoce Gdańskiej: na wraku „Holendra”

ANNA MAJER

14 lutego bieżącego roku Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” postanowiła ponownie zawitać w miejsce odnalezienia pewnego wraku. Tym razem naszym celem było przeszukanie okolic wraku i wykonanie zdjęć fotogrametrycznych (na ich podstawie wykonany zostanie obraz 3D statku).
Cofnijmy się w czasie. Wiosną 2003 roku do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni wpłynęło zgłoszenie, że płetwonurkowie z trójmiejskich klubów odkryli na dnie Zatoki Puckiej wrak drewnianego statku. Latem tego samego roku zostały przeprowadzone badania archeologiczne odnalezionego obiektu pod kierownictwem dr. Waldemara Ossowskiego, które powtórzono w 2005 roku. Na ich podstawie m.in. ustalono, że jest to wrak żaglowca, budową nawiązującego do rozpowszechnionych w XVIII–XIX wieku holenderskich jednostek typu galiot lub kuff…

Konferencja eksploratorów w sejmie
ANDRZEJ DACZKOWSKI

Celem konferencji, zorganizowanej przez Polski Związek Eksploratorów, było m.in. „omówienie przepisów wykluczających się i  absurdalnych, które nie chronią zabytków, a także zbędnych procedur, które czynią administrację państwową indolentną w tym zakresie”.

Pozostałe artykuły numeru KWIETNIOWEGO 2023 „Odkrywcy”


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl.

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Redaktor miesięcznika „Odkrywca”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php