Magia złota! Czytelnicy, idący do kiosków, oczekujcie złotych demistyfikacji
Słowo wstępne redaktora naczelnego Andrzeja Daczkowskiego
W świątecznym numerze „Odkrywcy” sporo miejsca poświęciliśmy historiom związanym ze złotem. Ozłociliśmy farbą drukarską kilkanaście stron. Blask złota – wydobywanego z ziemi, zdobywanego w Nowym Świecie czy wykreowanego w legendach czasów PRL – wciąż czaruje! I to niejednego poszukiwacza, przemierzającego podziemnymi korytarzami na Dolnym Śląsku albo wędrującego palcem po mapie i marzącego o mitycznej krainie El Dorado czy wracającego do dziecięcego świata komiksów, na łamach którego można było przeczytać o „Tajemnicy kipu”. Jest w tych historiach coś wspólnego prócz złota: niepewność faktów, a czasem wprost zwykła nieprawda, wzniosłe, ale puste i fałszywe hasła na sztandarach – tak jakby złoto przyciągało ludzi, gotowych mistyfikować i przekręcać. Na szczęście mamy naszych Autorów z „Odkrywcy” – zatem drodzy Czytelnicy, idący do kiosków, oczekujcie złotych demistyfikacji.
Pozwalam sobie przypomnieć, że „Odkrywca” przyłącza się do akcji portalu ludwisarstwo.pl, której celem jest zebranie informacji na temat dzwonów w Polsce. Szczegóły podajemy tutaj:
Serdecznie zapraszamy do akcji wszystkie stowarzyszenia i wszystkich niezrzeszonych. Niech towarzyszy Wam sygnał jak dzwon!
Odkrywca 12/2021 – spis treści
Wydanie drukowane w sprzedaży: od 6 grudnia 2021 roku.
E-wydanie dostępne w sprzedaży: od 3 grudnia 2021 roku.
- POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
- Podziemna fabryka Kruppa w Głuszycy. Kolejna hipoteza / JERZY DELEKTA
- Bulla papieska z Brzozia / MARCIN PERLIŃSKI
- Kuźnica Grabowska – Projekt V2 / ANDRZEJ DACZKOWSKI
- MAGIA ZŁOTA
- „Złoty Osioł” 1565. Część 2. W poszukiwaniu prawdy/ KRZYSZTOF „CZARNY” KRZYŻANOWSKI
- Klątwa skarbu Inków? / MACIEJ BARTKÓW
- Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii / KACPER NOWAK
- KULISY HISTORII
- Bitwa Bożonarodzeniowa / MAREK SOBSKI
- Płócienny postrach stalowych kolosów. Kajaki przeciw żegludze osi. Część 3 / JANUSZ LIZUT
- Sudeckie ucieczki z Polski Ludowej / TOMASZ RZECZYCKI
- KOLEKCJONERSTWO
- Jak Feniks z popiołów? Odbudowa pojazdu półgąsienicowego Citroën-Kégresse / SEBASTIAN DRAGA
- Jeniec Starobielska i jego tłok pieczętny. Ppor. rezerwy Władysław Godzimirski (1899–1940) / JANUSZ GIERSZ
- Najmłodsza z gwiazd / BARTŁOMIEJ BŁASZKOWSKI
- FORTYFIKACJE
- Bornholm, strategiczny punkt dla hitlerowskiej Kriegsmarine / JACEK JAROSZ
- KSIĘGARNIA ODKRYWCY
- Nowości grudnia 2021 – aż 16 propozycji!
Odkrywca 12/2021 – wybrane artykuły
Podziemna fabryka Kruppa w Głuszycy. Kolejna hipoteza
Jerzy Delekta
Zaliczyliśmy kilkanaście wyjazdów w latach 2005–2008. Mieliśmy pewne ustalenia, ale brakowało przysłowiowej kropki nad i, do momentu kiedy Bogusław Wróbel pozyskał brakujące zdjęcie lotnicze z rejonu poszukiwań. Główne źródło informacji stanowią listy pani Anny, a punktem wyjścia stał się fragment, w którym pada adres obozu pracy – Wüstegiersdorf koło Waldenburga (Głuszyca niedaleko Wałbrzycha). Drugą ważną informacją jest ta, że obóz znajdował się blisko torów kolejowych, które poprowadzono na wysokim nasypie. Po analizie map i dostępnych informacji, wyjazdów w teren i rozmów z przygodnymi mieszkańcami okazało się, że jest takie miejsce, które według nas spełnia warunki zawarte w opisie Pani Anny.
Zacznijmy od dokumentów. W opracowaniu zatytułowanym „Inwentaryzacja pozostałości filii obozu Gross-Rosen”, w katalogu rozpoznanych obiektów do mapy nr 4 Jugów można znaleźć pozycję: 72/O – ślady zabudowań obozu…
Bulla papieska z Brzozia
Marcin Perliński
W październiku 2021 roku na terenie Brzozia oraz położonego nieopodal Augustowa Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza rozpoczęło swój kolejny projekt – poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych. Poszukiwania te są o tyle istotne, że teren nie został jeszcze rozpoznany archeologicznie. Stąd ziemia może skrywać wiele nieznanych i ciekawych z historycznego punktu widzenia zabytków. W dniu 24.10.2021 roku odbyły się pierwsze poszukiwania. Wówczas podjęliśmy z ziemi m.in. monety pruskie, polskie z okresu międzywojennego oraz fenigi z II wojny światowej, a także pruski guzik wojskowy piechoty z przełomu XVIII i XIX wieku z cyfrą 6 (lub 9). Najciekawszym i wzbudzającym sensację zabytkiem okazała się bulla papieska, która zidentyfikowana została przez nas jako pochodząca od papieża Bonifacego VIII…
„Złoty Osioł” 1565. W poszukiwaniu prawdy
Krzysztof „Czarny” Krzyżanowski
Według powszechnej wersji w 1565 roku w Złotym Stoku doszło do wielkiej tragedii – zawalenia się szybu „Złoty Osioł”. Jak się okazuje, istnieje jednak sporo wątpliwości, czy rzeczywiście tak było i czy naprawdę doszło do jednej z najsłynniejszych katastrof górniczych na Dolnym Śląsku. Czy istnieją szanse, by dotrzeć do miejsca rzekomej katastrofy i ostatecznie ją zweryfikować? Analiza dawnych map górniczych przyniosła nieoczekiwane ustalenia.
Klątwa skarbu Inków?
Maciej Bartków
Spod stopnia prowadzącego do bramy zamku Dunajec w Niedzicy, student wykopał zawiniątko. Znajdowały się w nim wskazówki dotarcia do skarbu Inków. Jakiś czas później wszyscy uczestnicy tych wydarzeń zginęli śmiercią tragiczną. Czy klątwa inkaskich kapłanów zadziałała? Zacznijmy zatem od Andrzeja Pukańskiego, sołtysa Niedzicy, bowiem tutaj sprawa jest najprostsza…
Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii
Kacper Nowak
Ludzie Cortésa kłócili się między sobą o podział pieniędzy już od pierwszych dni konkwisty. Po zajęciu stolicy Azteków w 1519 roku nawet sam dowódca nie ustrzegł się przed zarzutami o chciwość i nieuczciwość wobec żołnierzy. Skarb, jaki zagrabiono Montezumie, był wart ponad 600 tysięcy peso oro. Żołnierze uciekający ze złotem z miasta podczas „smutnej nocy” tonęli w jeziorze pod jego ciężarem. Po ostatecznym przejęciu władzy w Tenochtitlán w 1521 roku Hiszpanie grasowali po całej okolicy w poszukiwaniu poukrywanych przez mieszkańców bogactw. Torturowali i przesłuchiwali w tym celu wziętych do niewoli lokalnych dostojników, między innymi władcę Azteków Cuauhtémoca.
Pozostałe artykuły
Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl.